18-krát.
"To je už zvýšený počet požiarov v prírodnom prostredí," hovorí vedúci oddelenia požiarnej prevencie Štefan Nikolovič. "Preto sme dnes (včera -pozn. red.) až do odvolania vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov. Platí v celom územnom obvode okresu Revúca. Najčastejšie, 12-krát, horelo v okolí Tornale".
Revúcki hasiči určili aj príčiny posledných požiarov. V siedmich prípadoch to bolo vypaľovanie suchých porastov a jedenásťkrát pravdepodobne manipulácia s otvoreným ohňom neznámymi osobami. "Buď sa v týchto lokalitách fajčilo, ale sa deti hrali s ohňom," predpokladá Š. Nikolovič.
Extrémne teplé počasie a sucho sú podmienky veľmi priaznivé pre vznik a rozširovanie požiarov a následných škôd v prírode. Revúcki hasiči pri zásahoch uchránili majetok v hodnote vyše 2-miliónov korún, no v prírode stihla vzniknúť aj tak 30-tisícová škoda.
Aj ich rožňavskí kolegovia zasahovali len v priebehu utorka dvakrát. "Boli to lesné požiare v Dlhej Vsi a vo Vyšnej Slanej," hovorí riaditeľ ORHaZZ v Rožňave Ján Egri. V Rožňavskom okrese dokonca platí čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov už od jari a doteraz ho hasiči neodvolali. S tým však súvisia aj podmienky, za ktorých sa môžu ľudia pohybovať po lese. "Napríklad lesnícke organizácie a firmy, ktoré ťažia drevo, musia pred tým, než spália zvyšky po ťažbe, požiadať o povolenie nás. Ale už od jari tie povolenia nevydávame kvôli zvýšenému riziku vzniku požiarov," dodáva šéf rožňavských hasičov. "Takisto je zakázané v lesoch fajčiť, zakladať ohniská na miestach, kde to nie je jasne povolené a návštevníci národných parkov musia dodržiavať návštevný poriadok".
O ďalších podmienkach v súvislosti s nariadeniami hasičov by mali byť obyvatelia pravidelne informovaní aj prostredníctvom miest a obcí, na čo vhodne slúžia obecné rozhlasy. "Zo základných povinností spomeniem hlavne zákaz akéhokoľvek vypaľovania suchých porastov, kríkov a stromov, zákaz zakladať oheň na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu, fajčiť, alebo používať otvorený plameň na území lesa," dodáva Š. Nikolovič.
V prípade, že hasiči zistia porušenie zákonných povinností, hrozí právnickým osobám alebo podnikateľom až polmiliónová pokuta, občanom bloková pokuta alebo začatie priestupkového konania a uloženie až 10-tisícovej pokuty. Väčším strašiakom než pokuta by však mala byť pre každého hrozba, že pri požiaroch môžu prísť o svoj majetok, alebo o život. Aj zo skúseností hasičov totiž vyplýva, že dookola omieľané upozornenia berú ľudia vážne až vtedy, keď sa ich osobne týkajú.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer