Rožňava - Pani Jana z Rožňavy má dve školopovinné deti vo veku 10 a 11 rokov. S manželom, pôvodom z Nemecka, je v rozvodovom konaní už takmer štyri
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
roky. Súdy len veľmi pomaly postupujú pri vypočúvaní manžela za hranicami a matka dvoch detí nemá nijakú nádej dostať na ich výchovu od otca výživné. Zákony totiž zabudli na rozvádzajúcich sa rodičov, ktorí sa voči výške výživného odvolávajú, či na tých, ktorých vypočutie a hľadanie za hranicami našej republiky trvá aj niekoľko rokov.
"Budú to už skoro štyri roky. V Nemecku je iná legislatíva, ako u nás, preto to tak dlho trvá. Len vypočutie druhej strany sa vlečie niekoľko mesiacov. Samozrejme, manžel zatajuje isté skutočnosti ohľadom svojho príjmu a preto nie je možné zatiaľ určiť výšku výživného. Kým sa tak nestane, nemusí na deti platiť ani on a nepomôže mi ani štát," hovorí pani Jana.
Vymáhanie výživného rieši v súčasnej slovenskej legislatíve Trestný zákon, ktorý okrem iného hovorí aj o zanedbaní povinnej výživy. Ak sa slovenský rodič stretne s takýmto problémom, pomôcť mu môže zákon o náhradnom výživnom. Na jeho základe vypláca za nezodpovedného rodiča výživné štát. Zákonodarcovia však zabudli na rodičov, ktorých rozvod trvá dlho, obe strany odmietajú návrhy toho druhého a nevedia sa zhodnúť na výške výživného. Úradníci týmto rodičom, zväčša matkám, pomôcť nedokážu. "Výška náhradného výživného sa odvíja od rozhodnutia súdu. To musí nadobudnúť právoplatnosť. Nezriedka, keď je vynesený verdikt, si otec neprevezme rozhodnutie a to v zahraničí nenadobúda automaticky právoplatnosť. Okrem toho, matka musí tiež dokázať, že sa najmenej tri mesiace snažila prostredníctvom exekútora vymôcť súdom určené výživné. A tu musí opäť konať v zahraničí," uviedla Matilda Jakubíková z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Rožňave. "Zákon, bohužiaľ, nerieši výživné po dobu, kým nie je určené súdom. Teda nemáme pevne stanovenú sumu, ktorú by sme rodičom vyplácali prípadoch do vynesenia a právoplatnosti rozsudku," dodala M. Jakubíková.
Úrad práce v prípade, že sú splnené všetky podmienky nároku na náhradné výživné, poskytne toto výživné mesačne v rovnakej výške, v akej povinný výživné neplatí - teda vo výške súdom určeného výživného, alebo súdom schválenej dohody. A práve zmienka v zákone o určenej, či dohodnutej výške výživného, nedovolí dvom deťom dostať to, čo na čo majú z morálneho i zákonného hľadiska nárok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer