roky, chýba toľko pôvodnej medenej strechy, že samospráva len do opráv a nákupu náhrady - pozinkovaného plechu, investovala skoro milión korún!
Prvú partiu chytili policajti pred tromi rokmi, poslednú asi pred mesiacom. Plechy rozstrihali a predali do zberných surovín. Ale krádeže pokračujú. Od januára je to už piaty prípad v jednom objekte, z ktorého teraz chýba jedna celá strana. Záhadou je, že nikto nič nevidel, nepočul. Zlodeji sa pri tom museli štverať z vnútornej časti kaštieľa do 20-metrovej výšky! Dolu museli navyše zniesť 10, 20-metrové kusy plechu.
"Je to na treťom poschodí budovy. Už sme aj zamurovali okná a prístupové otvory, aby sa tam nevedeli dostať. Teraz vyliezli asi po hromozvode," hovorí primátor Jelšavy Milan Kolesár. "Na poslednom zastupiteľstve sme schválili 300-tisíc korún na opravu rozkradnutej strechy, aby do kaštieľa aspoň nepršalo. To sú všetko neplánované výdavky. Ale namiesto toho, aby sme peniaze vrážali do opráv chodníkov, alebo do toho, čo občania potrebujú, musíme ich investovať do opráv po zlodejoch, od ktorých si to zberne kovov pokojne vykupujú. Bodaj by aj nie, keď kilo medi stojí okolo 100 korún a takých 10 metrov plechu váži aj 50 kíl! Už sme z toho zúfalí, veď to je nenormálne. Dokedy to ešte bude pokračovať?!" pýta sa primátor.
V tú noc zmizlo aj 5 liatinových poklopov na hlavnom ťahu mesta. Aj v Revúcej. Niekoľkí vodiči takmer prišli o predné nápravy. A to všetko sa deje len preto, lebo kovy idú na odbyt a je ich kde predávať.
Zberne, možno nechtiac, zlodejov podporujú
Rimavská Sobota - Krádeže cenných kovov spadajú pod majetkovú trestnú činnosť. To, čo robia zberne surovín, pod žiadnu trestnú činnosť nespadá, pretože výkup kovov im žiaden zákon nezakazuje.
"Prvou príčinou týchto krádeží je fakt, že tie kovy zberne vykupujú. Ak by ich totiž zlodeji nemali kde predať, nekradli by ich," hovorí zástupca riaditeľa OR PZ v Rimavskej Sobote Miloš Tomeček. "Zberniam je jedno, odkiaľ tie kovy pochádzajú, či nie z trestnej činnosti, a skúmať to im neukladá ani zákon. Ale z morálneho hľadiska... minimálne takú činnosť, možno aj nechtiac, podporujú," dodáva.
Krádežiam kovov sa venujú v súčasnosti celé partie ľudí, ktorých to dokonca živí. Dokázať im to je niekedy obtiažne. Nedá sa povedať, že by boli policajti nečinní, ale jedna vec je niekoho pri krádeži chytiť a druhá dokázať mu to. Zlodeji majú klasické výhovorky typu "ja som to len našiel, neukradol som to".
Preto by nemali ostať nečinní ani obyvatelia, široká verejnosť. Ak sa boja prípadného svedectva, najistejšie je chodiť s otvorenými očami, všímať si ľudí nesúcich kovový šrot, nečakať a okamžite volať 158. "Policajná hliadka príde a chytí zlodeja pri čine. Toto je najúčinnejšia pomoc od obyvateľov. A v prípade rozkrádania kultúrnych pamiatok ani nie je o čom polemizovať, na toto by ľudia v každom prípade mali reagovať".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer