Korzár logo Korzár Gemer

Lykožrút sa rozšíril z chráneného územia

Rožňava - Lykožrút smrekový neobišiel ani Rožňavský okres. Kompetentní hovoria, že ide o veľký problém. Podľa riaditeľa Lesov SR, š. p., Banská

Bystrica, OZ Rožňava Arpáda Kavečankyho padlo za obeť kalamitám, medzi ktoré sa ráta aj kalamita lykožrúta, len u nich viac ako 87 percent celkového objemu ťažby dreva. Rožňavský okres má viacero oblastí, ktoré pomaly ale iste prichádzajú o smrekové porasty. Ubúda ich na Silickej planine, v okolí Hankovej, Rejdovej, Čiernej Lehoty, v Mestských lesoch Dobšiná i v Betliari. Práve lesy nad Betliarom sú najviac napadnuté škodcami. Lesníci v tejto lokalite odskúšali nový prostriedok, ktorý neškodí prírode a stromom by mal pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Výsledky, či nový postrek zabral alebo nie, budú známe neskôr. Musí najprv prebehnúť vývojové štádium lykožrúta, na základe ktorého zistíme, či odolali, alebo vyhynuli. Myslím si, že ak bude teplá jeseň a lykožrút nevyletí, pôjde o úspešný pokus. Istotu však získame až na nasledujúcu jar," vysvetlil A. Kavečenky.

Podľa jeho slov zodpovednosť za daný stav nesie niekoľko faktorov. Okrem počasia, ktoré pripravilo škodcom doslova živnú pôdu, môže za rozmach aj hygiena porastov. "Chránené územia v piatom stupni ochrany, ktorých je v Rožňavskom okrese dosť, nedovoľujú zo zákona ťažiť. Ak vznikne ohnisko tam, je len otázkou času, kedy sa lykožrút rozmnoží. Malé lesné spoločenstvá a urbariáty nemajú prostriedky na to, aby so škodcami bojovali. Aj od nich sa potom šíri epidemický prenos na ostatné okolité lesné porasty," hovorí A. Kavečanky.

SkryťVypnúť reklamu

Za pravdu mu dáva aj prednosta Obvodného lesného úradu v Rožňave Ivo Štyvar. "Likvidovať nákazu je pre mnohých finančne neúnosné, hoci sa snažia, lebo ide v prvom rade o ich majetok. Zákon o lesoch sa však musí dodržiavať a ak sa tak nedeje, môžeme uložiť subjektu pokutu," hovorí I. Štyvar. V zákone sa totiž jednoznačne hovorí o tom, že každý vlastník lesa musí prednostne spracovať kalamitu, či už lykožrútovú, veternú, alebo snehovú.

"Vykonávame kontroly v teréne, sledujeme, či vlastníci dodržiavajú zákon. Udelilo sa aj zopár pokút, no väčšina pokutovaných sa odvolala a niektoré záležitosti skončili aj na súde. Samozrejme, ide o výnimočné prípady, kedy si les prenajme subjekt, ktorý chce len zarábať, no nestará sa oň," vysvetlil I. Štyvar.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako A. Kavečenky, aj on dosť vytýka zákonu v oblasti ochrany prírody tvrdosť. "Ochrana sa na vec nepozerá triezvo. V chránených oblastiach, ako napríklad Zádielska dolina, bolo obrovské ohnisko lykožrúta. Zo smrečín tam neostalo takmer nič. Odtiaľ sa lykožrút rozmnožil do celého okresu. To predsa tiež nie je riešenie, nezasahovať," hovorí I. Štyvar.

Podľa jeho slov padne v prípade Rožňavského okresu za obeť lykožrúta až 200-tisíc kubíkov celkovej ročnej ťažby kalamitného dreva. Do konca roka 2007 musia lesníci spracovať dokopy 37 801 kubíkov kôrovcovej kalamity.

Pokuty

Pokuty vlastníkom lesov za nedodržanie zákona v prípade ťažby kalamitného dreva, ktoré treba spracovať do 6 mesiacoch, sa pohybujú od 5-tisíc korún do výšky 3 miliónov. Najvyššia pokuta, ktorá však bola v tomto smere na Slovensku udelená, je 500-tisíc korún. Úrady ich však udeľujú len v nevyhnutných prípadoch. Keďže ide o súkromný majetok, snažia sa vlastníkom pomôcť po odbornej stránke.

Čo je to lykožrút

Lykožrút smrekový je hnedočierny lesklý chrobák, ktorý žije vo všetkých smrekových lesoch. Zavrtáva sa pod kôru stromov a on, aj jeho larvy sa živia lykom. Narušuje životne dôležité‚ vodivé pletivo stromu, ktorý potom vysychá.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 534
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 293
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 489
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 209
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 625
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video