Rožňava/Revúca - O tom, že prevádzkovatelia kúpalísk vôbec nepočítali s výskytom meňaviek a boli presvedčení o neškodnosti vody v bazénoch, svedčí aj
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
skutočnosť, že dlhé roky dozadu otvárali bez povolení. Nepočkali na rozbory vody, ani na povolenie Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) a prevádzku spustili načierno. Keďže klimatické podmienky vhodné pre vznik améb - teplá zima, horúce leto, panujú na Slovensku len krátko, kúpaliská podľa odborníkov z RÚVZ nemali problémy s vodou a na bezproblémové výsledky testov sa zrejme spoliehali aj tento rok. Vysoké teploty, na základe ktorých sa im tohto roku napĺňajú kasy, však priniesli nielen zisk, ale aj nebezpečnú baktériu.
Od roku 2005, keď začal zákon o verejnom zdravotníctve vyžadovať laboratórne vyšetrenia na prítomnosť améb, otvárali bez povolenia napríklad aj v Rožňave. "V roku 2005 si prevádzkovateľ podal žiadosť o otvorenie 30. mája, vybavená bola 22. júna," informoval RÚVZ so sídlom v Rožňave. Kúpalisko v tomto roku však prevádzkovateľ otvoril už 4. júna, teda takmer tri týždne pred vydaním platného povolenia. "V roku 2006 mali v Rožňave povolenie otvoriť 30. 6, no otvorené bolo už 24. 6.". Ináč to nebolo ani v roku 2007. Povolenie na prevádzku ešte nebolo na svete, no "16. 6 bolo kúpalisko otvorené". Prvú informáciu o nevyhovujúcej vode dostal prevádzkovateľ až 21. 6. Kúpalisko ihneď na niekoľko týždňov zatvorili. Za zmienku tu stojí skutočnosť, že vodu do bazénov napúšťajú až sedem, prípadne osem, dní pred otvorením. "Na to, aby sa vykultivovali a spracovali vzorky vody na améby, potrebujú laboratória minimálne desať dní," dozvedeli sme sa v Národnom referenčnom centre v Prievidzi. Získať výsledky vzoriek v termíne pred otvorením teda nemohlo kúpalisko stihnúť za žiadnych okolností. Ináč to nebolo ani v Revúcej.
Riaditeľ spoločnosť Brantner Gemer, a. s. Imrich Ondéšik s nami odmietol komunikovať. Pri zisťovaní, kedy sa po minulé roky kúpalisko otváralo, nám povedal len, "s vami hovoriť nechcem". Isté však je, že v tomto roku otvorilo kúpalisko brány svojim návštevníkom 30. júna, no povolenie dostalo až 25. júla. Medzitým musel prevádzkovateľ pre zistené anéby zatvoriť.
RÚVZ každoročne predkladajú správy o pripravenosti kúpalísk na letnú sezónu. Už v polovičke júna poukazovali pracovníci RÚVZ v Rimavskej Sobote na to, že prevádzkovatelia stále neodobrali vzorky vody na testovanie, pričom väčšina z nich plánovala otvoriť v dohľadom čase. K najväčším rizikám kúpania sa v bazénoch kúpalísk pritom stále patrí mikrobiologická závadnosť bazénovej vody a prítomnosť améb. Prevádzkovatelia sa tento rok, zdá sa, poučili. Neoficiálne nám na viacerých miestach potvrdili, že "bez povolenia a rozboru vody nás neprinúti otvoriť ani sám pán Boh". Aj keď na lapsusy kúpalísk existujú nezvratné dôkazy, nik ich za minuloročné otvorenia bez povolenia postihnúť nemôže. Pokuty sa síce dajú uložiť do dvoch rokov od zisteného priestupku, no pri jeho spätnom zistení nie. RÚVZ by musel dokázať, že v tom období došlo k poškodeniu zdravia obyvateľstva, čo je prakticky nemožné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer