záchranného zboru v Revúcej.
V obci Honce v okrese Rožňava minulý týždeň zhorela strecha rodinného domu po tom, ako do nej udrel blesk. Na vlastné oči to videl sused majiteľa domu. V okrese Revúca zaznamenali požiare senníkov a ľahko horľavých materiálov, ktoré sa stali počas búrok, ale keďže to nik nevidel, o príčine sa hovorí ako o pravdepodobnej. "Blesk sa však môže správať nevyspytateľne, existujú rôzne typy bleskov a pravdupovediac, táto oblasť nie je až tak dôkladne preskúmaná," hovorí Š. Nikolovič.
Dom v Honciach, do ktorého blesk udrel, stojí na kopci. V dedine, ako hovoria miestni, má bleskozvod málokto a nemal ho ani zasiahnutý dom. O pár sto metrov ďalej ho vidieť len na budove obecného úradu, ktorý je tiež na kopci. "Spravidla blesk zasiahne najvyšší objekt na území. Hovorí sa, že keď je vysoký objekt chránený bleskozvodom, chránené sú aj ostatné objekty. Ale platí to len z určitého uhla. Treba si predstaviť na najvyššej budove kužeľ v 30-stupňovom uhle, ktorý má vrchol v bleskozvode. Budovy v 500, 600-metrovej vzdialenosti by mali byť chránené. Toto by malo platiť".
Š. Nikolovič však zároveň dodáva, že nie je jedno, aký bleskozvod je na budove nainštalovaný. "Odborníci tvrdia, že bleskozvod, ktorý nie je pravidelne kontrolovaný, je horší, ako žiaden. Pretože ak je poškodený, tak blesk nestiahne do zeme, ale v poškodených miestach sa nakumuluje veľká energia a teplota a práveže blesk pritiahne do domu".
Kvalitu bleskozvodov kontrolujú elektrotechnici - špecialisti. Š. Nikolovič vysvetľuje, že na bežné domy vybavené hromozvodmi pripadá kontrola na raz za päť rokov, alebo po údere bleskom. Z uvedeného vyplýva, že väčšie riziko predstavujú domy, ktoré bleskozvodom vybavené nie sú a majú ešte aj plechovú strechu. "Ale ani bleskozvod nás neochráni úplne a už vôbec nie, keď nie je v stopercentnom stave".
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer