primátora Vladislava Laciaka (Smer-SD) chce v parku podnikať firma Global Minerals Slovakia, spoločnosť Celltex a jej dvaja talianski dodávatelia. Park mal byť pôvodne medzi prvými na Slovensku, financovaný z programu Phare. Pred piatimi rokmi ale mesto stratilo vyše stomiliónovú dotáciu z eurofondov, pretože nemalo vykúpené pozemky a peniaze na spolufinancovanie. Projekt oživila vláda uznesením z minuloročného výjazdového zasadania v Betliari, v ktorom sa zaviazala vytvoriť podmienky na jeho vybudovanie. Za necelý rok splnila len jeho časť, a to zriadením poradného tímu pre rozvoj regiónu na úrovni ministerstva hospodárstva. Radnica na park zatiaľ nedostala ani korunu. Náklady počítajú s rozpočtom asi štvrť miliardy, ktoré by sa mali použiť najmä na vysporiadanie pozemkov, ako i dobudovanie a rekonštrukciu infraštruktúry. Mesto na to nemá vlastné zdroje.
"Stále nie je jasné, či to bude financované zo štátneho rozpočtu, z eurofondov, alebo kombinovane. Je vecou cti tejto vlády, aby svoj sľub dodržala," verí vo vybudovanie parku primátor.
Z pätnásťhektárovej hnedej priemyselnej zóny v mestskej časti Rožňava-Baňa, ktorá bola využívaná na baníctvo, je vo vlastníctve mesta asi šesť hektárov, zvyšok pozemkov má samospráva zazmluvnených s Rudohorskou investičnou spoločnosťou, časť záujmových plôch je vo vlastníctve štátneho podniku Rudné bane a súkromných firiem. Odborníci upozorňujú, že v území sú aj banské odkaliská a ďalšie ekologické záťaže, ktoré projekt predražia a jeho uskutočnenie predĺžia. Primátor ale dúfa, že výstavba by sa mohla začať na budúci rok a o dva roky by v ňom investori už mohli produkovať. Celkovo by mali priniesť niekoľko sto miliónov korún a vytvoriť do tristo pracovných miest.
Kto sú investori?
Spoločnosť Celltex z Ivanky pri Dunaji je najväčší tuzemský výrobca dámskych hygienických vložiek s asi 16-percentným podielom na trhu. Je vo vlastníctve slovenského kapitálu. Začínala v roku 1992 na zelenej lúke s niekoľkomiliónovým ročným obratom. V súčasnosti zamestnáva vyše sto ľudí a dosahuje tržby cez štyristo miliónov korún. Preniesť a rozšíriť produkciu chce najmä kvôli nedostatku priestoru na expanziu pri Bratislave, ako aj kvôli zníženiu nákladov. Plánuje preinvestovať okolo 250 miliónov korún. Rožňavu si vybrala kvôli papierenskej tradícii v regióne. Celltex takmer dve tretiny výrobkov exportuje, predovšetkým do Ruska, Českej republiky a Maďarska.
Firma Global Minerals Slovakia vznikla na jar. Jej majoritným vlastníkom je rovnomenná kanadská spoločnosť z Vancouveru. Menšinovým podielnikom je firma Pideco CGF z Košíc, ktorá získala dobývací priestor ložiska Mária baňa pri Rožňave. Jej úmyslom je ťažiť a spracovávať viaczložkovú rudu z ložiska Strieborná s obsahom vzácnych kovov, vrátane striebra a zlata. V priemyselnom parku by chcela mať upravárenský závod. Baňa je však už dva roky zatopená, o čom rozhodol štát pre údajnú nerentabilitu ťažby. Na odčerpanie vody, rekonštrukciu bane a vybudovanie úpravne bude preto podľa banských expertov potrebná viac ako miliarda korún. Projekt môžu ohroziť aj ťažkosti s technológiou úpravy rudy, ktorá bola zatiaľ vyskúšaná len v poloprevádzke.
Autor: zab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer