okolí sa o ňom veľa hovorí, ale málo sa vie o tom, čo konkrétne pre svoj región urobil.
ROŽŇAVA. Zabezpečil však prvé výjazdové zasadnutie súčasnej vlády v Betliari. Ako je známe, namiesto pompézneho rokovania v kaštieli, ktoré vymyslel Ján Babič, sa rokovalo napokon v kulturáku. Bolo to pred rokom, preto je čas na otázky o tom, ako sa uznesenia zo zasadnutia plnia. Zatiaľ vláda schválila Sideritu vyše 180-miliónovú dotáciu. A poslanec Babič, ako tvrdí, sa zúčastňoval na rokovaniach, ktoré tomu predchádzali.
Otvorene sa v Rožňave hovorí aj o dotácii pre ďalšiu súkromnú firmu, UFT Production Slovakia, s. r. o. Firma vznikla podľa obchodného registra v júli tohto roku. Mala by vraj dostať 100 miliónov korún. Môžete to potvrdiť?
- Slovenskonemecká firma na základe žiadosti má zo strany ministerstva hospodárstva schválený predbežný súhlas pre poskytnutie štátnej pomoci vo výške 50 miliónov korún, ale formou daňovej úľavy. S konečnou platnosťou má o poskytnutej výške rozhodnúť vláda SR v priebehu dvoch týždňov. Firma vytvorí v našom meste 80 nových pracovných príležitosti a to v priebehu roka 2008. Ide o celkovú investíciu vo výške 260 miliónov korún.
Konateľom tejto firmy je pán, ktorý vám pomáhal robiť predvolebnú kampaň. Nepovažujete to za konflikt záujmov? Dostanú sa podnikatelia k príležitosti ľahšie, keď aktívne spolupracujú s vami, alebo so Smerom?
- Určite nie. Mojím poslaním je pomôcť všetkým podnikateľským subjektom, ktoré sú schopné predložiť reálny podnikateľský zámer. Dôležité vždy bude splnenie podmienok pre poskytnutie štátnej pomoci.
Neodpovedali ste. Konateľom firmy je pán, ktorý pomáhal robiť vašu predvolebnú kampaň. Nie je zvláštne, že práve taká firma dostane štedrú dotáciu?
- Absolútne nie. My sme radi, keď nejaká firma dá 260 miliónov korún do investícií. Toto bola prvá taká firma. Reálne nedostane ani korunu. No každej jednej firme poskytneme pomoc, keď nás o to požiada.
Koľkým a ktorým podnikateľom ste už takto pomohli? Evidujete aj takých, ktorí o pomoc žiadali a nedostali ju?
- Pokiaľ ide o dotácie z úrovne vlády, je to okrem firmy Siderit druhá firma, ktorej som pomáhal pri zabezpečení štátnej pomoci. Iné firmy nevidujem.
Aký je váš názor na to, že takéto štátne dotácie môžu znevýhodňovať ostatných podnikateľov, ktorí by tiež radi dostali štátnu dotáciu?
- Nejde tu o žiadne zvýhodnenie. Všetky žiadosti o poskytnutie štátnej pomoci sú posudzované na úrovni ministerstva hospodárstva a agentúry SARIO, kde okrem iného musí podnikateľský subjekt preukázať vlastné finančné zdroje pre realizáciu svojho zámeru.
Prečo potom hovoríte o vašej zásluhe pri dotácii pre Siderit, keď zároveň tvrdíte, že všetko je posudzované na úrovni ministerstiev? Pomáha lobing?
- Samozrejme, lobing pomáha, najmä pokiaľ ide o termíny v legislatívno-právnom posudzovaní týchto žiadostí. Toto je tá moja zásluha a aj možno v tom, že som dokázal zabezpečiť, že zasadnutie vlády bolo v Betliari. A od tohto sa všetko odvádza, už treba len nejakým spôsobom tlačiť na ministrov a riaditeľov, aby časovo zabezpečovali plnenie uznesení.
Ich súčasťou je príprava rýchlostnej cesty Gombasek - Včeláre a tunela pod Soroškou. Sú už nejaké konkrétne výsledky?
- Pravidelne sa kontaktujem s ministrom dopravy a generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti pri postupnom riešení tejto úlohy. Definitívne riešenie prechodu cez Sorošku bude známe po vyjadrení Ministerstva životného prostredia. Potom bude nasledovať projektová realizácia danej akcie a jej započatie v roku 2010.
O aké postupné riešenia ide? Čo konkrétne ste už urobili?
- Hovoril som aj v stredu s generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorý ma informoval o časovom plnení úlohy. To znamená, ako som uviedol, definitívne riešenie prechodu cez Sorošku.
Vlani ste povedali: "Priemyselný park stopercentne bude. Ale nie zásluhou samosprávy, lebo tá už prepásla desať rokov. Ja mám premyslený presný postup". Prečo park ešte nie je?
- Pre poskytnutie štátnej pomoci je potrebné zo strany investora, teda mesta, doriešiť predovšetkým majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov, vydanie stavebného povolenia a zabezpečenie budúcich investorov. Celý tento proces zo strany mesta bude doriešený do konca tohto roku. Až potom príde na rad vláda, ktorá by mala poskytnúť štátnu pomoc pre samotnú realizáciu vybudovania priemyselného parku. Ubezpečujem, že tak, ako som povedal, priemyselný park v Rožňave určite bude a vytvorí niekoľko stoviek pracovných príležitosti pre našich občanov.
Aj o krytej plavárni sa na zasadnutí vlády hovorilo a tiež stále nefunguje.
- Pokiaľ ide o krytú plaváreň, túto chceme realizovať z prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ, ktoré budú poskytované v priebehu nasledujúcich rokov. V najbližšom období sa dohodne, či budeme žiadať finančné prostriedky na ukončenie existujúcej započatej stavby krytej plavárne, alebo bude vypracovaný nový projekt na úplne novú plaváreň. Ja osobne sa prikláňam za variant výstavby novej plavárne.
Hovoríte, že sa podieľate aj na fungovaní samosprávy. Prečo a ako?
- Ide predovšetkým o poskytnutie štátnej finančnej pomoci pre obnovu našich miest a obcí a vytváranie lepších životných podmienok pre našich obyvateľov. Veľmi dôležité sú informácie pre našich starostov, "kde a kedy" je potrebné o tieto finančné prostriedky žiadať. Šiesteho októbra pripravujem pracovné stretnutie starostov s ministrom výstavby a regionálneho rozvoja, koncom roka stretnutie s ministrom životného prostredia. Budú poskytnuté všetky informácie o možnostiach pomoci zo strany týchto rezortov.
Krátko po komunálnych voľbách sa hovorilo, že ste si presadzovali právo na rozhodovanie o tom, kto má na aké miesto zasadnúť v okrese. Prečo?
- Je samozrejmé, že keď táto vláda chce zabezpečovať svoj volebný program, musí do rozhodujúcich pozícií delegovať ľudí, ktorí súhlasia s týmto programom a sú odborne zdatní tieto ciele realizovať. Ako okresný predseda strany Smer-SD mám určitú zodpovednosť a tým aj právo sa k týmto nomináciám vyjadrovať.
Máte dojem, že sa na živote obyvateľov Rožňavského okresu niečo podstatné zmenilo, odkedy ste poslancom NR SR práve vy?
- Určite sa zmení pozícia baníkov v banskom závode Siderit Nižná Slaná, kde by malo dôjsť k stabilizácii zamestnanosti. Podobne pripravujem pilotný projekt pre riešenie sociálne odkázanej skupiny obyvateľov nášho okresu, s ktorého realizáciou by sa malo začať ešte koncom tohto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer