STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Poslanci rožňavského mestského zastupiteľstva (MZ) schválili predaj nehnuteľného majetku a návrh na prenájom parkovísk a trhoviska. Tento bod sa ukázal na ostatnom zasadnutí MZ ako najdôležitejší. Hoci niekoľko nezávislých poslancov predložilo pozmeňovacie návrhy, neprešli. Takisto ani snaha o to, aby sa mestský majetok nepredával cez realitnú kanceláriu, ale formou dražby. A tak sa teda bude pripravovať predaj šiestich budov v hodnote niekoľkých desiatok miliónov korún.
ROŽŇAVA. Najdôležitejším bodom ostatného zasadnutia MZ v Rožňave bol návrh na predaj nehnuteľného majetku, ktorý spravuje 1. Rožňavská, a. s. Podľa vedenia mesta nie je schopná ich spravovať. Niektoré budovy sú nevyužívané, iné dokonca prinášajú zisk, ale chátrajú a mestská akciovka nemá peniaze na ich rekonštrukciu. A to aj napriek tomu, že nájomníci odovzdávajú mesačne peniaze za nájomné. Na predaj bude dom služieb, jedáleň pri bývalom okresnom úrade, budova s garážami bývalého okresného úradu a priľahlý pozemok, meštiansky dom na Námestí baníkov a priľahlý pozemok, ubytovňa pri kasárňach a budova bývalého domu detí a mládeže.
Nájomníci: Kam idú naše peniaze?!
Niekoľkí nájomníci z plne obsadeného domu služieb, ktorý mestu prináša viac než 2-miliónový zisk, prišli osobne na zastupiteľstvo. "Prečo sa peniaze, ktoré odovzdávame, nevrážajú do opráv?!" spýtal sa jeden z nich. Šéf mestskej akciovky len poznamenal, že momentálne nie je pripravený fundovane odpovedať, ale že tých peňazí stále nie je dosť na opravu rozsiahlej budovy. "Je to len látanie-plátanie," odpovedal.
Podnikatelia žiadali mesto, aby im vyšlo v ústrety a aby predali budovu ich združeniu, ktoré sa už v minulosti pokúšalo budovu odkúpiť, ale vtedy mesto predávať nechcelo. "A teraz sa z novín dozvedáme, že odrazu to mesto chce predať?" pýtali sa ďalej. "Kde je záruka, že keď to predáte, nevznikne tu dajaká čínska štvrť? Navýši sa nájomné a ostane tam mŕtva zóna..."
Nezávislí poslanci: Prečo cez realitku?!
Vedenie mesta argumentuje, že práve predajom cez skúsenú realitnú kanceláriu chce dosiahnuť, aby sa majetok po predaji nedostal do rúk niekomu nežiaducemu. Akú osobu majú radní na mysli, to sa nedozvedeli ani nezávislí poslanci. Neustále sa pýtali, prečo sa má predávať cez realitku a nie formou dražby. "Prečo do toho vstupuje realitka, keď mesto ani raz nevyskúšalo predaj ani jednej z tých budov?! Ako chcete vylúčiť niekoho nevhodného, ale s veľkým mešcom, pri kúpe cez realitku?!" pýtal sa poslanec Ondrej Bolaček.
"Lebo realitka bude vyberať za takých podmienok, aké jej určí zastupiteľstvo. Ku každej jednej budove zvlášť," odpovedal primátor Vladislav Laciak (SmerSD).
Prihrajú sa budovy spriateleným?
"Zo zákona o obecnom zriadení vyplýva, že majetok obce sa má zveľaďovať a zhodnocovať. Predaj nie je jeho zveľadenie a argumenty vedenia mesta nie sú prijateľné. Teraz prichádzame na to, že 1. Rožňavská nevie spravovať mestský majetok? A na čo nám potom je?" pokračoval v diskusii nezávislý Dušan Pavlík. "Podľa zásad hospodárenia s majetkom mesta sa predaj vecí uskutočňuje zásadne verejnou súťažou alebo aukciou. To je transparentné? Cez nejakú realitku? Aukcia je najobjektívnejší a najpružnejší spôsob predaja. Takto to vyzerá, že sa budovy prihrajú niekomu spriatelenému," povedal Pavlík to, o čom sa v Rožňave takmer verejne uvažuje aj medzi obyvateľmi.
V. Laciak si stojí za svojím, že "niektoré veci sú spravované lepšie súkromníkom než mestom". Dodal, že peniaze, ktoré by získali predajom budov, by vrazili do opravy Námestia baníkov, do spolufinancovania projektov EÚ na priemyselný park, alebo krytú plaváreň. Ale O. Bolaček oponoval, že "taký hromadný predaj nebol ani vtedy, keď mesto stálo s financiami omnoho horšie".
Silou-mocou predať
Dušan Pavlík navrhol bod stiahnuť z programu, lebo podľa neho je okolo neho tak veľa nezodpovedaných otázok, že na tie treba najprv odpovedať. Neprešlo mu to. Ondrej Bolaček navrhol predať len jedáleň a ubytovňu, ktoré sú absolútne prázdne, ale podľa zásad hospodárenia s majetkom mesta. Neprešlo mu to.
Juraj Dubovský navrhol hlasovať o predaji len niekoľkých budov a pripraviť podmienky na výberové konanie. Ani jemu to koaliční poslanci nechválili.
A napokon, ďalší nezávislý, Ladislav Dávid, navrhol schváliť návrh na predaj budov a pripraviť podklady na predaj a prenájom podľa podmienok, ktoré schváli nasledujúce zasadnutie MZ. Ani jemu to neprešlo. Koaliční poslanci zo SmeruSD a SMK sa pri hlasovaniach o týchto pozmeňujúcich návrhoch väčšinou zdržiavali. Silou-mocou sa držali návrhu, aký predložilo vedenie mesta. A to si aj schválili.
* * *
-----NÁZOR---
Pavlík: Predajme aj WC cez realitku!
n Dušana Pavlíka tieto hlasovania a hlavne nezodpovedané otázky tak "dožrali", že svoj hnev ukázal pri zdanilo nevinnom bode informatívnej správe o odovzdaní verejných toaliet do užívania 1. Rožňavskej, a. s. "Navrhujem predať ich v jednom balíku s ostatnými budovami. Cez realitku!".
n Aj verejné WC má totiž spravovať 1. Rožňavská, ktorá sa o ostatné, aj tie využívané budovy nedokáže postarať. Radní za vrchstolom sa najprv pousmiali, no potom sa ho opýtali, či to myslí vážne. "Myslím to vážne," kývol hlavou poslanec, a tak musel dať primátor hlasovať o tom, že verejné WC mesto predá cez realitnú kanceláriu.
n Napodiv, hlasovanie bolo zaujímavé. Súhlasili nezávislí poslanci Pavlík, Dubovský a Baláž, proti boli ôsmi a až šiesti sa zdržali. Niekde medzi nimi museli byť aj koaliční.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer