stredisko (GOS) v Rožňave usporiadalo v týchto dňoch v poradí VI. ročník medzinárodnej prehliadky historickej hudby európskych regiónov na Gotickej ceste pod názvom Ars Antiqua Europae In Via Gothica. O tom, že ide o podujatie, ktoré sa nezameniteľne zapísalo do povedomia obyvateľov spomenutých regiónov i okolia, svedčí štatistika návštevnosti. Tá tohtoročná opäť prekonala predchádzajúce ročníky. Koncertné sály, hrady a kostoly boli plné tých, ktorým učaroval svet starého umenia.
ROŽŇAVA. V Rožňavskom okrese sa spriaznené duše ars antiqui mali možnosť stretnúť hneď niekoľkokrátkrát. V piatok mali festival otvorili šermiari na Vodnom hrade v Štítniku. Jeho starobylé múry chceli po rokoch opäť zažiť vôňu kovu, rinčania zbraní a svetla z fakieľ. Žiaľ počasie presunulo akciu do miestneho kultúrneho domu. Zbor svätej Cecílie a komorný orchester Dómu svätej Alžbety navodili v evanjelickom kostole A. V. v Štítniku atmosféru, ktorú zažívali naši predkovia. A v tej dobe iste nik netušil, že tóny vyvíjajúceho hudobného štýlu prežijú stáročia, zachovajú sa pre dnešné generácie a rozozvučia aj múry štítnického chrámu.
Hralo sa na pôvodnom organe
Sobota už patrila hradu Krásna Hôrka. Keďže ide o podujatie konané v rámci Gotickej cesty, organizátor smeroval všetky koncerty do priestoroch hradov, zámkov a kostolov, ktoré nesú známky gotiky a dodnes sa tam zachovali aj pôvodné historické nástroje. Jedným z nich je orgán v kaplnke hradu Krásna Hôrka. Priestor prezentovať hudobnú históriu tu dostali mladé dievčatá a na ich adresu prítomní nešetrili superlatívmi. Mária Uhrínová doprevádzala na historickom organe flautistku Michaelu Forgáčovú a obe dievčence boli naozaj skvelé. Spev Márie Kováčovej, ktorú na pôvodnom organe sprevádzala skvelá Mária Rajmanová vniesol do kaplnky aj čisté tóny známeho diela Ave Mária. Z hudobnej vložky boli šokovaní najmä maďarskí turisti, ktorí si v tom čase obzerali hrad. "To tu mávate takúto hudbu vždy? Je to úžasné," zreagovali prekvapene. Neobsadené miesta neostali v sobotu ani v rožňavskej katedrále Nanebovstúpenia Panny Márie. Svoje umenie v hru na organ tu predviedol charizmatický Američan David Di Fiore.
Hudba šla za poslucháčmi
Tak ako na Krásnej Hôrke, v Štítniku či v katedrále, boli miesta pre divákov obsadené. Stará hudba láka, a kostoly sú tým pravým miestom, kde sa jej výborne darí. Organizátor podujatia bol s účasťou divákov nanajvýš spokojný. "Samozrejme, že sme potešení. Ide predsa o ťažký hudobný žáner. Napriek tomu je určený širokej skupine ľudí. Aj preto s hudbou ideme za ľuďmi do miest a obcí. Snažíme sa tiež prezentovať našich umelcov, pretože sú nesmierne talentovaní," povedala riaditeľka GOS Helena Novotná.
Koncert v jaskyni
Koncertných vystúpení bolo v rámci festivalu osem a spevácke súbory i hudobníci sa predviedli na rôznych pódiách. Najviac záujmu verejnosti sa dostalo koncertnej sále jaskyne Baradla v maďarskom Aggteleku. Viac ako 500 prítomných si tam malo možnosť vypočuť unikátny koncert komorného súboru barokovej hudby Hofmusici z Českej republiky a slovensky spevácky zbor Wox Columbellae z Moldavy nad Bodvou.
Záver festivalu, ktorý nesie prívlastok jediný svojho druhu na Slovensku, sa konal v pondelok v betliarskom kaštieli. Za všetkých účinkujúcich a s prianím stretnúť sa aj o rok, sa s divákmi rozlúčil komorný súbor Musa Ludens a organizátor podujatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer