RENÁTA MAZURKOVÁ, renata.mazurkovakorzar.sk
Stredoškolské štipendiá pre deti z rodín v hmotnej núdzi a rodín z nízkymi príjmami, ktorých vyplácanie funguje na Slovensku od roku 2004, nabrali nový smer. Aj keď ide o takzvané sociálne štipendiá, Úrad informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) zaregistroval ich posunutie do roviny motivačnej. Žiaci si podľa ÚIPŠ zlepšili dochádzku i prospech.
ŠTÍTNIK/NIŽNÁ SLANÁ. Riaditeľ školy môže štipendium odňať, znížiť, alebo zaň kúpiť pomôcku, ktorú žiak nemá. Riaditelia stredných škôl v Rožňavskom okrese pripúšťajú motivačný faktor, no v mnohých prípadoch poukazujú na fakt, že prospech študentov sa mení najmä po príchode na strednú školu zo základnej.
Motivačný faktor
"Motivačný faktor tu uprieť nemožno. Deti, ktoré máme v dvojročných učebných odboroch, prídu k nám z ôsmeho, alebo nižšieho ročníka ZŠ so zlým prospechom. Tým, že u nás majú len jeden deň vyučovania prevažne odborných predmetov a štyri dni odborného výcviku, mení sa ich motivácia a ich hodnotenie. Klasifikujeme ich nielen za teoretické znalosti, ale aj za prístup k práci, či pracovný návyk a ten je u mnohých študentov dobrý," myslí si riaditeľ Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho v Štítniku Vladimír Šišolák.
Štipendiá znižujú absencie
Podľa jeho slov majú štipendiá istý podiel aj na znižovaní absencie žiakov. "V kompetencii riaditeľa je odňať, alebo znížiť štipendium. Ak peniaze žiakovi jeden mesiac zoberiem preto, že nechodí do školy, druhý mesiac, po zlepšení dochádzky, mu ich vrátim. A musím uznať, že takýchto prípadov je dosť. Ešte stále však štipendiá neriešia problematiku dochádzky žiakov z málo podnetného sociálneho prostredia. Za jeden školský rok nám odíde aj 20 žiakov práve pre absencie," dodal V. Šišolák.
Riaditeľka Stredného odborného učilišťa v Dobšinej so sídlom v Nižnej Slanej Alena Krivanská má na vec podobný názor. "Dvojročné učebné odbory nie sú merítkom pre hodnotenie motivačnosti štipendií. V SOU to už však citeľne je. Tam si žiaci na konci klasifikačných období jasne žiadajú preskúšať z dôvodu možného zníženia štipendia," hovorí A. Krivanská.
Kúpia aj oblečenie
Ani na jednej zo spomínaných škôl však nedošlo ku skúsenosti s individuálnym narábaním so štipendiami. "Riaditeľ istej školy má v evidencii poberateľov štipendií aj ich čísla topánok a oblečenia. To pre prípad, že by sa niektorý vyhováral, že si nemôže zakúpiť odev na telocvik, či prax. Riaditeľ má možnosť zakúpiť mu pomôcku zo štipendia," vysvetlila Ružena Grochová z oddelenia stredoškolských štipendií ÚIPŠ.
Najviac v Košickom kraji
V Košickom kraji bolo koncom minulého roka najviac poberateľov štipendií - viac ako tritisíc. Nárast evidujú aj v banskobystrickom regióne. "Tam je to najmä pre zvýšenie miery nezamestnanosti v okolí Revúcej. Zrejme pre nedávne hromadné prepúšťanie z tamojšieho podniku," povedala Grochová.
Úrad eviduje prípady, keď si dieťa z rodiny v hmotnej núdzi zlepšilo kvôli peniazom prospech z 4,2 na 2,8. "Dievčinka chcela pomôcť rodine. Zo 600 korún skočila na 1200," povedala Grochová.
Riaditelia opýtaných škôl v Rožňavskom a Revúckom okrese však takéto zlepšenia neevidujú. Rozdiely vo výške vyplácaného štipendia sú však v samotných školách. Študenti v učilištiach dostávajú v priemere menšie štipendiá, ako žiaci študujúci na gymnáziách.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer