Aj keď sú vzdelávacie poukazy v praxi už od roku 2004, stále prinášajú množstvo problémov. Krajské školské úrady zaznamenali neinformovanosť rodičov
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
o tom, kde a za akých podmienok môžu vzdelávací poukaz použiť, ale aj porušenie princípu slobodného výberu poskytovateľa vzdelávania. Vyskytli sa aj tvrdenia, že niekde krúžky vznikajú len formálne, aby škola neprišla o peniaze. Aj keď sa o problémoch spojených s vzdelávacími poukazmi vie, samotní rodičia a aj inštitúcie poskytujúce vzdelávanie odmietajú otvorene o nich hovoriť.
ROŽŇAVA. "Syn chodieva na krúžok v centre voľného času. Keď domov doniesol poukaz, dal mi ho so slovami, podpíš mi to, musím ho dať do školy. Na moju otázku, prečo ho nemôžeme dať do centra a za krúžok zaplatíme menej peňazí, mi povedal - učiteľka prikázala podpísať a priniesť späť do školy," zverila sa nám matka školáka, ktorá si neželala byť menovaná.
Podľa jej slov problém s tým, kam odovzdať vzdelávací poukaz, mala aj v minulom roku. "Keď som vtedy chcela dať poukaz do centra, syn povedal, že radšej nebude chodiť nikde, ako počúvať učiteľkinu kritiku na to, že nepodporí školu". Iný prípad hovorí o skutočnosti, že školy síce vyrobili krúžok, no deti naň nechodili. Učiteľka jednoducho nemala čas.
Úrady o probléme vedia
"Žiaľ, tieto avíza aj z tejto konkrétnej školy sme zaznamenali a vieme o nich. Poznáme prípady, keď školy zastrašujú žiakov a rodičov, lebo nechcú prísť o peniaze. No kým nám nedá rodič konkrétny podnet, alebo nás na nefér hru neupozorní, nemôžeme to vedieť a vec prešetriť. Chápem rodičov, že sa cítia byť zastrašení, no pomôcť môžeme len tam, kde o probléme vieme," uviedla vedúca oddelenia odborných metodických činností Krajského školského úradu Anna Racková.
Ako dodala, nie všetky školy dostatočne informujú rodičov o tom, kde môžu vzdelávací poukaz odovzdať. "Rodič sa môže obrátiť v prípade pochybnosti rovno na nás. Osobne, prípadne na telefónnom čísle 055 72 45 119. My máme povinnosť tieto veci prešetriť a hlavne bdieť nad tým, aby sa krúžková činnosť, ktorú škola avizovala, aj vykonávala".
Nefér hra
Neférovosť v oblasti poukazov vnímajú aj centrá voľného času. Každoročne im príde len 30 až 40 poukazov, čo je na počet žiakov v školách mizivé percento. "Na počte poukazov naša činnosť nestojí. Tých zopár kusov nás nezachráni. Rodiča často nevedia, že ich môžu priniesť aj k nám. Myslím, že je to problém všade, nielen u nás. Informovala som o tom aj na ministerstve, žiaľ, nič sa neudialo," povedala riaditeľka Centra voľného času v Rožňave Izabela Hurajtová.
Poukazy však do praxe priniesli aj pozitíva. A to najmä v školách, kde ich význam pochopili a nesnažili sa každú cenu vytvárať imaginárny krúžok. "Sme spokojní. Dcéra chodieva v škole na spev. Krúžok uhradí poukaz a nás to nič nestojí. Okrem toho, s pani učiteľkou sme veľmi spokojní, dcéra je nadšená, najradšej by naň chodila denne," povedala matka tretiačky Irena Danková.
Preukazy deti môžu využiť všade tam, kde záujmová činnosť trvá najmenej 60 hodín za školský rok. Môže ísť o záujmové krúžky, kurzy, kluby, súbory či iné formy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer