Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave
Desiaty október bol Svetovým dňom duševného zdravia Pod pojmom duševné zdravie rozumieme stav duševnej, telesnej a sociálnej pohody človeka, pričom jeho významným ukazovateľom je životaschopnosť, celkový pocit zdravia, životná spokojnosť, harmónia myšlienok, pocitov, nálad a správania. Duševne zdravý človek cíti uspokojenie v pracovnej oblasti a v rodinných vzťahoch. Hoci sa tento ideálny stav podarí dosiahnuť len málokomu, stojí zato hľadať cestu, ako sa k nemu priblížiť. Niektoré hodnoty na ceste za ním však platia pre každého.
Majte radi a hýbte sa
Sú to zdravé vzťahy medzi ľuďmi, striedanie práce a primeraného odpočinku, dostatočná pohybová aktivita, vyhovujúce prostredie, v ktorom sa človek pohybuje, pracuje a žije, zdravá výživa, harmonické rodinného prostredie, umenie a kultúra, čo prispieva k duševnému zdraviu. Mať niekoho rád skutočnou nepredstieranou láskou, vytvárať dobrú atmosféru v rodine pozornosť, porozumenie, ocenenie, vzájomný rešpekt, vedieť si získať a udržať aspoň niekoľkých priateľov, pestovať intenzívne osobné záujmy, viesť zdravý životný štýl, striedať bdenie a spánok, činnosť a odpočinok, hody a pôst, spoločnosť a samotu.
Nebojte sa smútku
Dodržiavať denne primeraný pohyb, zbytočne nepreceňovať úspechy a prehry, primiešať všade trochu humoru, nájsť v každom dni, človeku a v udalosti niečo pekné. Nebáť sa smútku, ten patrí k životu. Keď nás však premáha, je dobré navštíviť príbuzného, priateľa, lekára, psychológa, alebo psychiatra. Záleží na nás, akú cestu za duševným zdravím si zvolíme, majme však na pamäti konečný cieľ naše zdravie.
Autor: MUDr. MARTA HEGEDUŠOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer