Čo oko nevidí, to srdce nebolí
Neuveriteľné veci sa dejú. A netreba kvôli tomu chodiť ďaleko. Stačí zájsť sedemdesiat kilometrov na východ. Do malej obce Kechnec pri maďarskej hranici. Obec, ktorá pred dvadsiatimi rokmi neexistovala, pretože bola súčasťou inej a osamostatnila sa až po roku 1989. Dnes má vybudovaný jeden z najväčších a najznámejších priemyselných parkov nielen na Slovensku ale i v Európskej únii. Do troch rokov v ňom bude pätnásť, prevažne zahraničných investorov, vrátane viacerých celosvetovo známych firiem. O Kechnec sa zatiaľ neoficiálne zaujíma aj významná automobilka, ktorá by chcela v parku vyrábať autá vyššej triedy. Hovorí sa o Forde. Všetky firmy by mali preinvestovať okolo pätnásť miliárd korún a vytvoriť do tritisíc pracovných miest.
A to ešte nie je koniec. Ďalší investori sa hrnú a počet ľudí, ktorí budú v parku pracovať sa môže zastaviť pri niekoľkých desiatkach tisíc. Už dnes je park priemyselnou zónou , ktorá zodpovedá zázemiu tristotisícovej mestskej aglomerácie a nie obce s tisíckou ľudí. No Kechnec to nie je len park, ale i prekvitajúca obec, ktorej počet obyvateľov sa v posledných piatich rokoch takmer zdvojnásobil. Rozvoj tu cítiť na každom kroku. Nové chodníky a cesty, vlastné moderné zdravotné stredisko, športový komplex, nový obecný úrad, či byty. V plánoch obce je integrovaná škola, vrátane vysokej a postavenie aquaparku s využitím obecného zdroja termálnej vody. Skrátka nebývalý rozvoj, ktorý naštartoval park. Ten sa ale nestal cieľom ale prostriedkom pre zlepšenie života ľudí.
A to všetko je vizitka jedného človeka, starostu Jozefa Konkolyho, ktorý dokázal, že samospráva môže fungovať aj takto. Začínal od nuly. V dedine s vyše tridsaťpercentnou nezamestnanosťou, ktorá vymierala, lebo ľudia tu nemali čo robiť. S trojmiliónovým majetkom. Dnes obec spravuje hodnoty za päť miliárd korún a stačí na to päť ľudí na obecnom úrade. Kechnec je fenomén, ktorý by mali ľudia vidieť. Komunálni politici povinne a voliči tiež. Tí prví, aby poznali métu, ku ktorej sa majú priblížiť a tí druhí, aby boli náročnejší na svojich zástupcov. Ako hovorí Konkoly, kríza nie je v systéme, ale v ľuďoch. V Rožňave už trvá druhé desaťročie.
Autor: Galashow
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer