chce tá istá súkromná firma, ktorá stavia celý areál. V súvislosti s tým vyvstali otázky o tom, či okrem priaznivého dopadu na zdravie klientov také pobyty nebudú ohrozovať stav Domice, zapísanej v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.
DOMICA/ LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Správa slovenských jaskýň (SSJ) v Liptovskom Mikuláši ako správca už s firmou o povolenie na takú činnosť rokovala. Podmienky v jaskyni sú na také účely vhodné, ostáva však mnoho práce v priestoroch, ktoré by mohli v budúcnosti poslúžiť ako miesto na speleoklimatické pobyty. Ide o opatrenia, ktoré by zabezpečovali bezpečnú relaxáciu a zároveň by neohrozili mikroklímu a sintrovú výzdobu jaskyne. Najreálnejší termín sprevádzkovania sa javí budúci rok.
Vchod ako do bane
SSJ má s relaxačnými pobytmi, ktoré majú priaznivé dopady na zdravie klientov, pozitívne skúsenosti napríklad z Bystrianskej alebo Jasovskej jaskyne. Všade sa to deje za prísnych a vopred stanovených pevných podmienok prevádzky.
"Vždy sa vytipujú také priestory v jaskyni, kde nemôže dojsť k jej poškodeniu," hovorí speleoklimatológ zo SSJ Ján Zelinka.
Podľa našich informácií by v prípade Domice mala poslúžiť akási banská štôlňa, ktorá sa v minulosti používala ako východ z takzvanej Diamantovej plavby v jaskyni. Išlo o plavbu, ktorá sa začala tam, kde aj dnes, ale trvala dlhšie a z jaskyne sa po jej absolvovaní vychádzalo práve štôlňou.
Vchod do nej sa nachádza za oficiálnym vchodom do jaskyne, v lese, smerom na maďarský Aggtelek. Od vstupného areálu Domice je vzdialený približne 800 metrov. Miesto, kde by mali klienti relaxovať, je od vchodu vzdialené 100 až 120 metrov a nachádza sa podľa odhadov asi 15 metrov pod povrchom.
Takmer sterilný vzduch
"Všetko je ešte len v začiatkoch, ale podmienky na speleoklimatické pobyty v Domici sú priaznivé. Vzduch je tam takmer sterilný, teplota okolo 9 až 10 stupňov Celzia, vysoká vlhkosť do sto percent a v speleoaerosole sú rozptýlené čiastočky vápnika a horčíka," hovorí J. Zelinka.
To všetko priaznivo vplýva pre ľudí s ochorením horných dýchacích ciest, ale aj na kožné ekzémy. Klientom sa ľahšie dýcha a posilňujú si imunitu. Dlhoročné skúsenosti napríklad z Bystrianskej jaskyne hovori o tom, že speleoklimatické pobyty sú perspektívnou formou liečenia. Pred rokmi sa robil prieskum s pacientmi, ktorí absolvovali v jaskyni jeden až dva pobyty. Astmatikom choroba buď ustúpila, alebo zaregistrovali výrazné zlepšenie. Úspešnosť bola vtedy 76 percentná".
K sintrovej výzdobe prístup mať nebudú
V priestoroch, kde by sa relaxovalo, je nutné upraviť vchod, zaviesť elektrinu, osvetlenie, telefonické spojenie s povrchom a ďalšie zmeny. K sintrovej výzdobe nebudú mať podľa veci znalých ľudí prístup. Budú na ňu vidieť, ale nie sa jej dotýkať. Čo sa týka možných zmien v mikroklíme jaskyne, bude ich sledovať pravidelný monitoring.
"V začiatkoch bude potrebné limitovať počet klientov. My totiž podporujeme prírodné inhalatórium, ale musíme zároveň garantovať, že jaskyňa ostane v pôvodnom stave a zachová si svoje štandardné mikroklimatické hodnoty. Keby to jaskyni mohlo čo i len trochu uškodiť, túto aktivitu stopneme," dodáva J. Zelinka.
Prvou jaskyňou, kde sa skúšal vplyv jej vzduchu a vlhkosti na zdravie človeka, bola Gombasecká jaskyňa. Skrachovalo to podľa našich informácií na finančných záujmoch. Aj v Domici boli v minulosti podobné pokusy, ale prevádzkovatelia podľa informácií zo SSJ nedodržiavali ich požiadavky a existovala tam hrozba poškodenia jaskyne.
STELA KRAUSOVÁ
stela.krausovakorzar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer