vznikli. Nie vždy je to totiž v jaskyniach jednoduché. A už vôbec nie, ak fotíte bez povolenia, čo je zakázané.
GOMBASECKÁ JASKYŇA/OCHTINSKÁ ARAGONITOVÁ JASKYŇA. Asi "najexkluzívnejšie" zábery má návštevník Gombaseckej jaskyne, ktorý fotil aj napriek upozorneniam sprievodcu, že fotenie nemá zaplatené. Na hanbu všetkých po treťom upozornení z jaskyne "letel".
Vystrašený Japonec ostal v tme
"Museli sme ho z jaskyne vykázať. Jednoducho bol drzý. Nemal zaplatený poplatok za fotenie. Upozornili sme ho raz, potom druhýkrát a po treťom nerešpektovaní už musel ísť z jaskyne von," hovorí správca Gombaseckej jaskyne Ján Ambrúž.
Za fotenie a videozáznam sa v tejto jaskyni platí 200 korún. Aj to však dnešní návštevníci, vybavení mobilmi, vedia "obísť". Sprievodcovia ani nemajú šancu ich ustriehnuť, z mobilov sa veselo fotí. Príliš horlivé fotenie však sprievodcov zdržuje. Neustále musí celá skupina čakať na niekoho, kto chce zachytiť nejaký detail, alebo len dobre zaostriť aparát.
"Tak sa stalo, že jeden fotiaci návštevník, Japonec, zaostal za skupinou. Prehliadka pokračovala ďalej, nik si nevšimol, že jeden človek chýba. A keď sme za sebou zhasli, začuli sme zozadu len pískanie a krik. To sa z tmy ozval ten vystrašený Japonec. Keď sme mu zapli svetlo, veľmi sa ospravedlňoval, ďakoval a ukláňal sa," smeje sa nad zážitkami s fotografmi J. Ambrúž.
Poľský fotografický krúžok
Aj v Ochtinskej aragonitovej jaskyni majú svoje skúsenosti s fotografujúcimi turistami. Ak si chcú zvečniť unikátnu výzdobu - aragonity, chodia s hlavou vyvrátenou dohora, lebo tie sú na strope.
"Problém býva vtedy, keď si každý z fotografov chce počkať na to, kým prejde celá skupina," hovorí o zdržiavaní prehliadky správca jaskyne Vladimír Pekarčík. "Ďalší problém sa objaví vždy, keď chcú kvôli fotkám či záberom schádzať z prehliadkového chodníka a neustále ich na to musíme upozorňovať".
Najmä o turistoch z východnej Ázie, o Japoncoch či Číňanoch sa hovorí ako o najhorlivejších fotografoch. V "aragonitke" ich však nahradili iní. "Raz tu bola jedna špeciálna skupina. Mala 39 členov, Poliakov, a každý jeden fotil. Asi to bol nejaký fotografický krúžok," smeje sa správca jaskyne, v ktorej fotografovanie a filmovanie stojí 300 korún.
Filmári pracujú
V oboch jaskyniach sa filmuje aj profesionálne, s pomocou osvetľovacej techniky. Keď vynecháme niekoľko rozprávok, ktoré sa nakrúcali v Gombaseckej či Ochtinskej aragonitovej jaskyni, ide hlavne o dokumenty. V Ochtinskej to boli tohto roku hlavne cestovné kancelárie, ktoré tu nakrúcali propagačné materiály. V Gombaseckej zase nakrúcali dokument pre verejnoprávnu televíziu a ďalšiu snímku o jaskyniach zaradených do UNESCO nakrúcali Japonci.
Prestávka až do apríla
Obe jaskyne už majú v tomto roku po sezóne. Prestávka bude trvať až do 1. apríla. Ochtinská jaskyňa si to vyžaduje kvôli udržiavaniu mikroklímy a Gombasecká je zatvorená len preto, lebo záujem o ňu je v zime slabší. Ale podľa štatistiky ju navštívilo tohto roku vyše 15-tisíc turistov, čo je najlepšia návštevnosť za posledných 11 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer