RENÁTA MAZURKOVÁ, renata.mazurkovakorzar.sk
O ODVOLANÍ RIADITEĽ NIČ NEVIE
Nemocnica s poliklinikou, a. s. v Rožňave, sa podobne ako ostatné nemocnice na Slovensku borí s novým zákonníkom práce. V súvislosti s ním sa na verejnosť dostali informácie o tom, že vedenie nemocnice sa otriasa v základoch.
ROŽŇAVA. Riaditeľ MUDr. Vladimír Langer šuškandy o svojom odchode z postu nepočul. Dodáva však: "Problémy máme, tento fakt nespochybňujem. Absolvoval som stretnutie a rokovania s primármi oddelení nemocnice. Okrem dvoch sa ho zúčastnili všetci. Primári odmietli vysloviť nespokojnosť s prácou riaditeľa alebo vysloviť nedôveru, a ako viem, neiniciovali žiadne výzvy ani smerom k zriaďovateľovi, Košickému samosprávnemu kraju (KSK)."
Langerove slová potvrdila aj hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková, ktorá na margo možných iniciatív na odvolanie riaditeľa z rožňavskej nemocnice hovorí: "Odbor zdravotníctva KSK zatiaľ tento problém nerieši".
Problémy narobil zákonník práce
Riaditeľ Langer nespochybňuje problémy, ktorým v súčasnosti podliehajú aj nálady. Podľa jeho slov sa však týkajú samotného zákonníka práce. "Zmeny sa napríklad udiali v odvodoch do poisťovne za pohotovostné služby. Kým doposiaľ sa platili odvody 19 percent, teraz sa zvýšili na 32 percent. To znamená vyšší úbytok z čistej mzdy. Zamestnávateľ lekárom plat na základe zákonníka zvýši. Tým, že im narástla odvodová zaťaženosť, to však nebude také markantné. Ak to navýšenie nebude v čistom plate také ako sa očakáva, bude to, opakujem, dôsledok zvýšenia odvodov do dôchodkovej poisťovne. Treba si však uvedomiť, že toto nie je moje osobné rozhodnutie, ale zákon, ktorý som ja nepripravoval," povedal V. Langer.
Nedostatok lekárov
Nemocnica sa už dlhšie borí aj s nedostatkom lekárov. "Keď som pred tromi rokmi nastúpil do funkcie riaditeľa, pracovalo v nemocnici 70 lekárov. Teraz ich je 67. Ten pokles nie je markantný. No ak by sme kvôli zákonníku chceli dodržať literu zákona, a v neposlednom rade aj pre vyšší pracovný komfort lekárov, potrebujeme minimálne od 10 do 20 lekárov viac," povedal riaditeľa.
Podľa jeho slov, lekári neodmietajú vlastným podpisom potvrdiť možnosť slúžiť nad rámec zákona v zmysle viacerých hodín. "Ak aj nenaplníme zákonník práce, je pre nás prvoradé a prioritné zabezpečiť čo najkvalitnejšiu prevádzku nemocnice. V žiadnom prípade nechcem porušiť zákon, ale ak nemám dosť lekárov, inak to riešiť neviem. Toto je opäť záležitosť celoslovenská a netýka sa len Rožňavy a len lekárov. Migrácia zdravotného personálu je síce problém jednotlivých regiónov, ale nie je to vina vedenia jednotlivých zdravotníckych zariadenie. Chybu vidím v poddimenzovaní ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov," dodal riaditeľ.
Odbory bojujú z mzdy
Ani odbory v nemocnici nepodnikajú žiadne kroky pri snahách odvolať riaditeľa. Ich prioritou je vybojovať z nového zákonníka práce čo najviac dobrých bodov pre zamestnancov. Či už zdravotníckeho alebo nezdravotníckeho personálu. "Vedieme búrlivé debaty, to je pravda. Nie však smerom ku KSK. Všetko je v štádiu riešenia. Bojujeme za mzdy a riešime aj nedostatok lekárov a s tým spojené služby," uviedla šéfka odborovej organizácie MUDr. Ľubica Bátoriová.
Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory Rožňava, a. s. slúži približne 70 000 obyvateľom jej spádovej oblasti. V zariadení pracuje 619 zamestnancov a má 329 lôžok.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer