CHCÚ BYŤ PREDPRÍPRAVOU PRE ŠKÔLKUNiečo vyše mesiaca funguje v Rožňave Materské centrum, ktoré prevádzkuje občianske združenie (OZ) Margarétka.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
CHCÚ BYŤ PREDPRÍPRAVOU PRE ŠKÔLKU
Niečo vyše mesiaca funguje v Rožňave Materské centrum, ktoré prevádzkuje občianske združenie (OZ) Margarétka.
ROŽŇAVA. Založili ho mamičky na materskej a rodičovskej dovolenke. Každým týždňom získavajú viac priaznivcov z radov žien, ktoré sa majú chuť so svojimi deťmi stretávať a zabrániť tomu, aby sa na materskej vyradili zo spoločnosti.
Spoluzakladateľka centra Lucia Brabcová hovorí, že veľa ľudí ani netuší, čo vlastne materské centrum je. "Mýlia si nás so súkromnou škôlkou, jasľami, alebo si myslia, že nahrádzame materské škôlky. To však vôbec nie je pravda. Nie sme súkromnou škôlkou a nenahrádzame ju. Sme financovaní z vlastných a z dobrovoľných príspevkov. Pre deti sme akousi predprípravou do škôlky a pre matky zase príležitosťou, ako sa dostať do spoločnosti, aby sa z nej úplne nevyčlenili. Dobre vieme, že materská dovolenka vlastne žiadnou dovolenkou nie je. A žena na materskej veľakrát potrebuje pomoc. Napríklad, keď potrebuje čosi povybavovať po úradoch a dieťa jej nemá kto za ten čas opatrovať".
Mamičky s deťmi absolvovali za niečo vyše mesiaca niekoľko stretnutí, na poslednom už deti pracovali v tvorivých dielňach. Kým si matky vymieňali skúsenosti s výchovou a starostlivosťou o deti, tie si medzitým kreslili, lepili, maľovali. Všetko je založené na báze dobrovoľnosti. Jediným problémom centra je fakt, že zatiaľ nemá vlastné priestory. A tak mu Komunitný dom GIT za rožňavskou Radnicou požičal priestory. Mamičky však už požiadali o vlastné priestory samosprávu a očakávajú, že sa tým bude zaoberať mestské zastupiteľstvo. "Materské centrá sú celosvetovým trendom, už aj u nás sú takmer v každom meste a majú ich dokonca aj niektoré obce. Zatiaľ sa o nás dozvedajú mamičky cez ústne podania, ale rozbieha sa to a v blízkej budúcnosti by sme skutočne chceli fungovať každý deň. Podľa požiadaviek mamičiek by sme im trebárs mohli deti opatrovať na pár hodín, kým si niečo vybavia. Veď dobre vieme, že v mnohých inštitúciách je kopa schodov, cez ktoré sa kočíky nedostanú a mamičky len bezradne rozmýšľajú, ako si poradiť," dodáva L. Brabcová.
n V Centre voľného času (CVČ) v Dobšinej majú skúsenosti s Klubom mamičiek už štyri roky. Od toho času sa im tam vystriedali desiatky detí, ktoré chodili do klubu spolu s matkami. Kým v rožňavskom centre chcú byť akousi predprípravkou materskej školy, v Dobšinej s tým už majú praktické skúsenosti. Klub funguje na takmer rovnakom princípe, ako ten rožňavský.
n "Pre nás je najväčším ocenením to, že zo škôlok k nám prichádzajú len pozitívne ohlasy. Deti, ktoré chodili aspoň raz týždenne k nám do Klubu mamičiek, v prvých týždňoch v škôlke neplačú, nie sú ustráchané, sú zvyknuté na spoločnosť, sú samostatné a spoločenskejšie," hovorí riaditeľka CVČ v Dobšinej Anna Gömöriová.
n Pre matky je prínosom klub preto, že majú kde tráviť voľný čas a klub im poskytuje aspoň akútakú náhradu spoločenského života. Vymieňajú si recepty, istý čas šili a momentálne chystajú mikulášske darčeky pre svoje deti. Každá niečo prinesie pre každé dieťa, nielen pre to svoje. Zúčastňujú sa na akciách organizovaných CVČ, chodia na výlety s zapájajú sa do aktivít.
n CVČ klub nestojí veľké výdavky. "Zabezpečujeme len pitný režim a nejaké drobné pochutiny. Priestory máme vlastné, takže pre nás to nie je záťaž, ale radosť".
n A. Gömöriová sa spočiatku snažila prevádzkovať v klube aj opatrovanie detí v neprítomnosti matiek, ale v Dobšinej o túto službu záujem nebol.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer