Trinásty ročník Slávností zvykov a obyčají Gemera - Malohontu Rok na Gemeri sa tohto roku niesol v znamení významných zmien. Z obce Slavošovce,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
kde festival prehliadky gemerského folklóru vznikol a rástol celých dvanásť rokov, sa v druhý deň konania presunul aj do Rožňavy.
SLAVOŠOVCE/ROŽŇAVA. Túto novotu si vyžiadal nárast účinkujúcich, hostí i divákov. Trinásteho pripomínania si ľudových tradícií, tancov a piesní sa tiež prostredníctvom internetového rádia dostalo aj milovníkom slovenského folklóru v New Yorku, Mexiku, Českej republike i Francúzku.
Oslavy tradícií Gemerčanov sa už tradične začali v piatok v obci Slavošovce. Hoci festival tak, ako ho mnohí poznajú, každoročne tam aj skončil, tento rok sa usporiadatelia - Obec Slavošovce a Gemerské osvetové stredisko rozhodli ináč. "Naše dieťa narástlo. Má trinásť rokov a do kolísky sa už nezmestí. Práve preto sme dnes aj v Rožňave," vysvetlil potrebu presunutia sa do Obchodno-kultúrneho centra (OKC) starosta Slavošoviec Štefan Bašták.
Divadelná sála OKC tak na viac ako tri hodiny ožila tancom, hudbou a spevom. Nespievalo sa však len na javisku. Poriadne to počas jednotlivých vstupov vrelo aj medzi obecenstvom. Mnohí diváci pri známych piesňach neváhali a svojím hlasom podporili účinkujúcich. Ináč to nebolo ani pri tancoch. V radoch i na schodoch tancoval každý, komu rytmus, hudba a folklórne grify neboli cudzie. Po nádhernej prehliadke pásma programu "Čo starí pamätajú - mladí zachovajú" sa folkóoristi zo Slavošoviec, Rožňavy, Lúčky, Rakovnice, Rejdovej Gemerskej Polomy, Vyšnej Slanej, Vernára, Čierneho Balogu i Čiernej Lehoty presunuli na radnicu. Tam na nich čakala práca.
Gazda a gazdiná roka
V súťažiach o gazdu a gazdinú roka mohli jednotlivci ukázať, že folklór nie je len vec odkukaná a naučená, ale že mu rozumejú aj po praktickej stránke. Ženy sa prezentovali varením tradičných gemerských jedál. Z desiatky chutných a voňavých dobrôt sa v prvej trojke ocitli polomská tvarohová štrúdla z Polomky od pani Emílie Harvanovej, ktorá získala aj cenu Gazdiná roka, v tesnom závese za ňou skončili "rejdovskie bryndzovie pyrohy poľaťe masťou a škvarkami", a tretie miesto si uchmatli "svadobné koláče rozhaňanik makovník" od gazdinej z Vernára.
Muži museli dokázať svoju zručnosť pri tvorení hrncov a váz na klasickom hrnčiarskom kruhu. Aj keď niektoré výtvory ani zďaleka vázu nepripomínali a svojím tvarom evokovali skôr ďalekohľady, našiel sa poriadny chlap, ktorý si poradil aj s týmto remeslom. Gazdom roka za najpodarenejší výtvor, ktorý sa na vázu naozaj podobal, sa stal Pavol Galajda z Gemerskej Polomy.
Znovunájdená pieseň
Kým sa účastníci súťaží poriadne napchávali pripravenými dobrotami, odborníci z oblasti folklóru rozoberali na seminári jednotlivé pásma. Folklorista Viliam Gruska hodnotil tak programovú, ako aj choreografickú časť vystúpení. Poslednú cenu "Z kasny do priaškrinka", ktorú v tento nezabudnuteľný večer porota udelila tiež, si uchmatla pani Mária Brdárska - Janoška za znovunájdenú pieseň. Dvojslovný starý názov v sebe ukrýva slova truhlica a priečinok. "Staré truhlice mali niekoľko priečinkov, do ktorých sa ukladali vzácne veci. Túto pieseň teda vytiahli zo spodku truhlice a uložili do priečinka, aby sa zachovala aj pe budúce generácie," vysvetlila riaditeľka GOS Helena Novotná.