Korzár logo Korzár Gemer

PRÍSPEVKY NA OPATROVATEĽSKÚ SLUŽBU

Mesto zaplavili žiadosti o peniazePred schvaľovaním budúcoročného rozpočtu rožňavskú samosprávu zaplavili žiadosti o finančný príspevok na

Mesto zaplavili žiadosti o peniaze

Pred schvaľovaním budúcoročného rozpočtu rožňavskú samosprávu zaplavili žiadosti o finančný príspevok na opatrovateľskú službu. Žiada o to rožňavský územný spolok Slovenského červeného kríža (SČK) a aj Diecézna charita. Obomi sa budú zaoberať poslanci na štvrtkovom zasadnutí rožňavského mestského zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ROŽŇAVA. Dôvodom žiadostí je zmena v Zákone o sociálnej pomoci, podľa ktorého prešla rozhodovacia pôsobnosť o poskytovaní opatrovateľskej služby z príslušného samosprávneho kraja na obce. To znamená, že od prvého januára nasledujúceho roku Košický samosprávny kraj (KSK) opatrovateľskú službu už financovať nebude ani SČK, ani Diecéznej charite.

SkryťVypnúť reklamu

Financie na opatrovanie ľudí, ktorí túto službu potrebujú, môže poskytnúť neštátnym organizáciám obec, v tomto prípade Mesto Rožňava. Samotné mesto má pritom zriadenú opatrovateľskú službu, prostredníctvom ktorej sa stará o 94 mobilných občanov. Mesto na to vyčlenilo viac než 3,5-milióna korún.

Buď dá peniaze, alebo preberie klientov

SČK žiada o viac než 1,3 milióna korún na chod opatrovateľskej služby, ktorú kvalifikované opatrovateľky poskytujú odkázaným ľuďom, aj imobilným, v ich domovoch. Chodia k nim na 8 hodín denne, starajú sa o ich hygienu, pripravujú im jedlo, doprevádzajú pri návštevách lekárov.

"Čiastočný príspevok od mesta dostávame už druhý rok," vysvetľuje riaditeľka SČK v Rožňave Magdaléna Hegedúšová. "V tomto roku bola opatrovateľská starostlivosť financovaná tak, že 60 percent sme dostávali od KSK, 20 percent od mesta a 20 percent si platil klient sám. Mesto sme požiadali, aby v ďalšom roku poskytlo financie tak, že 80 percent poskytne mesto a 20 percent bude platiť klient, pretože žiadny iný príspevok my na chod služby nedostaneme. Ak to zastupiteľstvo neschváli, alebo tých klientov nepreberie, tak nám neostane iné, než zmluvy s klientmi rozviazať".

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodala riaditeľka SČK, služba funguje od roku 1996. Momentálne sa 11 opatrovateliek stará o 13 občanov, z toho 6 je nevládnych. "Ide o osamelo žijúcich starých ľudí, korí potrebujú pomoc práve teraz. Nemá sa kto o nich postarať a sami majú také deti, že pomaly aj oni potrebujú starostlivosť," dodala M. Hegedúšová

Rozhodnú poslanci

SČK žiada aj ďalších 180-tisíc korún na Zariadenie opatrovateľskej služby, čo je vlastne denná ústavná starostlivosť o klientov, ktorí chodia do Domu humanity. Momentálne je v tomto zariadení 8 ľudí, zväčša trpiacich Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou.

"Jednoducho, sami ostať domu nemôžu. Preto päťkrát denne dostávajú stravu, striedajú sa pri nich opatrovateľky v dvoch zmenách, poskytujeme im masáže, rehabilitácie a iný program, ale v ich vlastnom ich neobmedzujeme".

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze, ktoré SČK žiada od mesta, by vykryli starostlivosť o troch pacientov. Náklady na starostlivosť o piatich ostávajúcich vykryje príspevok z VÚC. Náklady na jedného klienta na rok predstavujú 60-tisíc korún. Mesto má vlastné zariadenie na poskytovanie opatrovateľskej starostlivosti, no kapacitne by aj pre klientov SČK nestačilo.

O oboch žiadostiach bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Ešte pred ním však prebehlo nejedno rokovanie, či už v komisiách, alebo na úrovni vedenia mesta. O tom, či a koľko klientov mesto o SČK preberie, či poskytne financie, lebo sa nájde iné riešenie, rozhodnú poslanci.

Od Diecéznej charity asi prevezme piatich

Diecézna charita žiada o 286-tisíc korún na financovanie opatrovateľskej služby tiež v dôsledku zmeny vo vyššie spomínanom Zákone o sociálnej pomoci. Dve opatrovateľky sa momentálne starajú o 13 občanov, z toho traja nemajú trvalý pobyt v Rožňave. Mesto môže pomôcť s piatimi klientmi bez toho, aby to samosprávu stálo nejaké peniaze, lebo sa o ich postarajú opatrovateľky z mestského zariadenia na poskytovanie opatrovateľskej starostlivosti a dokonca pri ňom bývajú. Ale starostlivosť o ostatných má podľa dôvodovej správy vyriešiť Diecézna charita, buď z vlastných prostriedkov, alebo v spolupráci s obcami, v ktorých klienti bývajú.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 200
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 531
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 293
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 488
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 209
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 632
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video