STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Na Muránsku planinu ich doviezli z Košíc
Národný park Muránska planina je okrem svojho významu z hľadiska prírodných krás známy v posledných rokoch aj množstvom sysľov, ktoré sa tam udomácňujú v rámci projektu na ochranu sokola rároha. Prinášajú ich tam aktivisti projektu nielen preto, aby sa tam rozmnožoval, ale aj pre sokola rároha, pre ktorého je syseľ dôležitou potravou.
MURÁNSKA PLANINA. Turistov na túto skutočnosť upozorňujú informačné tabule a navádzajú ich k lokalite, kde žijú sysle. Obe zvieratá, syseľ pasienkový aj sokol rároh, sú zákonom chránené a považované za globálne ohrozené druhy.
Spojili sily pre záchranu sokola rároha
Podľa informácií Lucie Deutschovej z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku celosvetová populácia sokola rároha klesla v rokoch 1990 až 2003 približne o 61 percent. Posledný odhad hovorí o tom, že v Európe sa nachádza len 450 párov. "Pre záchranu a ochranu sokola rároha v Karpatskej kotline prebieha od roku 2006 slovensko-maďarský projekt. Maďarská a slovenská populácia sokola tvoria totiž približne 40 percent z celkového počtu párov v Európe. Naším cieľom je stabilizácia populácie sokola v Maďarsku aj na Slovensku a súčasťou toho je aj vytváranie potravinových zdrojov".
Sysľov je takmer dvesto
V tomto roku bolo na Muránskej planine, v lokalite Biele Vody, vypustených 191 sysľov pasienkových. Syseľ je totiž pre sokola historickou potravou a podľa L. Deutschovej do 70. rokov tvoril hlavnú zložku jeho potravy. "Vzhľadom na zánik nížinných a podhorských pasienkov došlo aj k úbytku tejto kľúčovej koristi a sokol rároh bol nútený prispôsobiť sa zmeneným podmienkam".
Poľnohospodári vyšli v ústrety ochranárom
Zmenené podmienky na prácu majú v súvislosti s ochranou aj poľnohospodári z Agrodružstva S. Revúca, ktoré na Bielych Vodách hospodári. Jeho vedenie vyšlo v ústrety ochranárom bez problémov. Aj ich pričinením sa vytvorili optimálne podmienky na to, aby sa na jar zo zimného spánku prebudilo 300 sysľov. "Na Bielych Vodách, v katastri Muráňa, sme časť lokality nechali spásť ovcami a potom sme to mulčovali a kosili. Tým sme usporiadali porast a zabezpečili vhodné podmienky pre sysle. Keby ich tam nebolo, tak by sa lokalita len nechala spásť a mulčovali by sme v auguste alebo v septembri. Takto sme to urobili v júli," povedal predseda družstva Ladislav Serbák. Dodáva, že pre nich ochrana sysľov neznamená žiadne obmedzovanie a ani nadprácu.
Sokoly budú mať vysielačky
Okrem turistov majú možnosť pozorovať sysle najčastejšie poľnohospodári. "Neraz sme ich videli, veď práve v lokalite, kde hospodárime, majú hniezda," povedal L. Serbák.
Sysle v niekoľkých etapách priniesli ochranári z košického letiska. Koordinátor aktivity Ervín Hapl potvrdil, že sysle sú kvôli tomu zvyknuté na prítomnosť ľudí. "Na košickom letisku boli priamo pod riadiacou vežou". Preto turistov ani neprekvapuje, keď na nich sysle pískajú.
Sokolovi musia vytvárať ochranári umelé hniezdne podložky a búdky. Zároveň ich stav monitorujú a zisťujú, aký je trend vývoja populácie, aj aké sú faktory ohrozenia. "Monitoring budeme robiť aj prostredníctvom satelitných vysielačiek, ktorými označíme 40 sokolov v Maďarsku a 6 na Slovensku," dodala L. Deutschová.
Elektrické vedenie je nebezpečné
V neposlednom rade bude potrebné ošetrovať trasy elektrických vedení, ktoré predstavujú pre sokola nebezpečenstvo. Projekt, na ktorom spolupracuje niekoľko organizácií, bude pokračovať aj ďalej nielen zvyšovaním počtu sysľov, ale aj rozširovaním lokalít, do ktorých sa budú prinášať.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer