aby bolo jasné, kto za koho kope. Na poslednom mestskom zastupiteľstve v Rožňave to bolo markantné pri hlasovaniach o občianskych petíciách. Tesnou väčšinou prehlasovali poslanci, ktorí chceli vyhovieť nespokojným občanom, svojich kolegov. Ba navyše sa im podarilo presadiť v miestnych pomeroch čosi nevídané, zrušenie predchádzajúceho uznesenia zastupiteľstva.
Okrem tejto dobrej správy chcem poukázať na to, že horliví odporcovia petícií neboli pri hlasovaní proti, ale sa len zdržali. Aj keď predtým presadzovali opak. Teda, aby zastupiteľstvo hlas ľudu odignorovalo. Zdržať sa pri hlasovaní v rožňavskom parlamente je totiž v móde. Stavím sa, že odkedy samospráva existuje, je to štatisticky najčastejší spôsob hlasovania. A o čom svedčí? Že väčšina ten názor nemá. Alebo ho má, no nedá ho najavo, pretože nemôže. Alebo je z rôznych dôvodov zaviazaná hlasovať inak, prípadne sa nevie rozhodnúť komu vyhovieť, lebo si nechce nikoho pohnevať. Napríklad pri občianskom proteste sa populisticky radšej zdrží, aj keď je proti.
Zdržanie sa ale nie je názor. Je to neutrálny postoj a vyjadruje buď konflikt záujmov jeho nositeľa, alebo neschopnosť zorientovať sa v problematike. A tak by mali vnímať i voliči tieto hlasovacie signály. Ich záujmom predsa je, aby mali čo najviac čitateľných zástupcov s vlastnými názormi a čo najmenej chameleónov a alibistov. Aj preto by sa mali o veci verejné zaujímať nie len vtedy, ak sa ich to bytostne dotýka. Pod tlakom verejnej mienky totiž vyjde kadečo najavo. Ako na poslednom zastupiteľstve.
Autor: Chameleóni
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer