starostov pohraničných obcí z oboch štátov a pozvaných hostí prišlo toľko ľudí, že to takmer každého prekvapilo.
DOMICA/AGGTELEK. Pred polnocou zo štvrtka na piatok ich bolo na hranici odhadom takmer dvesto. V noci na neosvetlených cestách medzi dedinami bolo vidno množstvo chodcov, ktorí išli osláviť vstup do Schengenského priestoru. Postávanie v hlúčikoch a slovensko-maďarskú vravu vystriedalo o polnoci búchanie šampanského, vystreľovanie zábavnej pyrotechniky, podávanie rúk, húkanie sirén, symbolický prejazd pohraničiarov medzi davom ľudí a veselá nálada.
Kontroly brali ako nutnosť
"Je to pozitívne. Prinesie to väčší cestovný ruch, očakávame viac cestujúcich a cudzích občanov. My sme beztak chodili častejšie do Maďarska, než obyvatelia obcí a miest viac vo vnútri Slovenska," hovorí starostka prihraničnej obce Dlhá Ves Eva Kankulová. "Tie kontroly neboli príjemné, ale nebolo to pre nás nič vážne. Veď každý vedel, čo si môže na hranici dovoliť a policajti si len robili svoju prácu, my sme to chápali. No teraz to bude ešte lepšie". Z prihraničných obcí a miest Rožňavského či Revúckeho okresu chodí niekoľko ľudí pracovať do Maďarska, dokonca tam navštevujú maďarské školy.
Policajti sa pripravili v predstihu
"Bude voľný pohyb občanov. Dôsledok môže byť aj taký, a to je aj jedna zo zmien, že páchatelia trestnej činnosti môžu bez kontroly prechádzať z jednej strany na druhú. To znamená, že aj policajti na úrovni okresných riaditeľstiev susedných okresov musia užšie spolupracovať a to v rámci prevencie, aj zachovania bezpečnosti," povedal riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rožňave Štefan Maďar.
Dodal, že prípravy na zmeny sa začali už oveľa skôr. "Veľmi dobrú spoluprácu máme s maďarským Edelényiom. Dohodli sme sa, že si budeme vymieňať fotoalbumy jednotlivých páchateľov, aj informácie a čakáme na dohody medzi jednotlivými ministerstvami. Zriadia sa spoločné slovensko -maďarské hliadky. Zatiaľ môžu ísť do desiatich kilometrov do vnútra štátu."
Prechádzať sa bude šesťdesiatkou
Oslavy na otvorenej slovensko-maďarskej hranici symbolizovali jednoznačne priateľstvo. Rampa z hranice zmizla už v predstihu. Hoci väčšina vecí pripomínajúcich starú hranicu zmizne tiež, niečo nové predsa len pribudlo. Plechové "okraje" na oboch jazdných pruhoch, akési spomaľovače, a 60-kilometrová povolená rýchlosť, aby si vodiči aspoň takto uvedomili priestor, kde ešte pred polnocou zo štvrtka na piatok stála hranica. Tá, na ktorej ich ešte pre pár dňami zastavovali a kontrolovali.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer