čakajú dokonca na haldy snehu, aby sa vyštverali na približne 7 kilometrov dlhej trase k jednému z najvyššie položených hradov na Slovensku.
MURÁŇ. Aj starosta Muráňa Roman Goldschmidt potvrdzuje, že veru sa nájdu takí, ktorí šliapu do kopca len kvôli romantickej atmosfére snehom pokrytej trasy, ktorú niekedy ani nevidieť.
"Keď nevidia na turistickú trasu, lebo je zakrytá snehom, idú po ceste, ktorou v tomto období predchádza len zopár nákladiakov, zvážajúcich drevo".
Absolvovať túru, ktorá v snehu po kolená trvá rezkým krokom zhruba dve hodiny, sa najmä v prípade slnečného počasia oplatí. Nielen kvôli ruinám hradu, ktoré vyzerajú v snehu úplne inak, než v lete, ale aj kvôli výhľadu.
Chodia Slováci aj Česi
Momentálne je v okolí Muráňa približne 30-centimetrová vrstva snehu. "Turistické informačné centrum momentálne nefunguje, tak sa turisti pristavujú na obecnom úrade. Žiadajú informácie aj nejaké dokumenty. Okrem Slovákov sú to zväčša Česi a pomenej aj Maďari a Poliaci," hovorí starosta. "Oveľa viac sa ich zíde 9. februára, kedy bude jubilejný ročník prechodu Muránskou planinou. To sú tiež milovníci turisticky, zimnej prírody a Muráňa".
Brána je už opravená
Okolie Muráňa má v zime svoje čaro. Keď sa asfaltová cesta popod hradom neposype, deti ju využívajú na sánkovanie ."A pamätám sa, keď sme boli deti, že vtedy sme sa sánkovali po večeroch s baterkami. Také čaro dnes hádam ani nie je," dodáva starosta.
Zrúcaniny Muránskeho hradu ležia v takmer tisícmetrovej výške nad morom. Je to viac než 700-ročná pamiatka, na ktorú bolo v uplynulých rokoch nutné urýchlene získať peniaze. Najzachovalejšou časťou bola vstupná brána, no aj tej hrozilo zrútenie. Dnes je už opravená a turisti ňou môžu prechádzať bezpečne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer