Logopéda treba vyhľadať včas
Aktívna spolupráca materských škôlok s logopédmi sa ukazuje ako nanajvýš potrebná. Súčasný stav totiž potvrdzuje, že veľa detí trpí rečovými chybami. Mnohí rodičia sa však mylne domnievajú, ide len o banálne nesprávne vyslovované "r", "l", či takzvané sykavky.
ROŽŇAVA. "Ale veď sa to naučí! Ešte má čas," myslia si niektorí. V horšom prípade mávnu rukou a na odporúčanie k logopédovi zareagujú vetou: "Veď moje dieťa vie rozprávať, ja nič nesprávne nepočujem".
Radšej k logopédovi
Rožňavská logopedička Daniela Fabínyová však hovorí, že zďaleka nemusí ísť len o neprávne vyslovované hlásky. Za tým všetkým sa môže skrývať napríklad aj porucha sluchu. "Netreba rodičov strašiť, pretože veľmi veľa sa dá napraviť ich príchodom k odborníkovi. V každom prípade im odporúčam, aby logopedickú ambulanciu navštívili skôr, než sa rozhodnú laicky učiť dieťa vyslovovať hlásky". Dodáva, že nečisté vyslovovanie je ešte v norme tak do šiestich rokov dieťaťa. "No do piateho roku by mali rodičia dieťa priviezť k logopédovi, pretože sú poruchy, ktoré treba veľmi včas odhaliť. A je to vhodné aj vzhľadom k príprave na nástup do základnej školy".
Učiteľom musia pomáhať aj rodičia
V Materskej škole na Ulici pionierov v Rožňave majú skúsenosti s aktívnou spoluprácou s logopedičkou veľmi dobré. "Pravidelne k nám chodí a zisťuje stav u detí od 2,5 roka až po tie najstaršie. Keď je to potrebné, nechá u rodičov lístok s termínom, aby sa dostavili na vyšetrenie. Rečové chyby u detí vždy boli, aj sú. My sa im snažíme venovať aj po tejto stránke, snažíme sa rozvíjať reč aj slovnú zásobu. Máme školených pedagógov a veľmi pomôže, ak v našej snahe pokračujú doma aj rodičia," hovorí riaditeľka škôlky Zuzana Hencelová.
Môžu za to aj počítače
Pokiaľ by sa niekto domnieval, že za množstvom detí s rečovými chybami je len bezduché vysedávanie za počítačmi, tak má len čiastočnú pravdu. D. Fabínyová potvrdzuje, že veľa detí medzi jej klientmi je z prostredia, kde počítače nemajú. Magdaléna Ďurove z Pedagogicko-psychologickej poradne v Revúcej vysvetľuje: "V rodinách chýba aktívna reč, práca s knihou, rodičia sú vyťažení a nevenujú dostatočnú pozornosť svojim deťom. Čo sa týka počítačov, je potrebné, aby boli deti gramotné aj v tomto smere. Ale v súčasnosti sa čas venovaný počítačom jednoznačne preháňa. Deti trávia čas pri bezduchých hrách, ktoré ich nič prospešné nenaučia."
Detí s rečovými chybami pribúda
Výsledkom podľa M. Ďurove je, že deti nielenže nevedia správne vyslovovať hlásky, ale majú aj chudobnú slovnú zásobu a keď čítajú, tak tomu, čo čítajú, nerozumejú. Čítajú mechanicky. "Na všetkom tomto sa zhodli riaditelia materských škôl v okrese Revúca. Počet detí s rečovými chybami veľmi stúpol. To je dôsledok pretechnizovanej doby, s tým sme mohli rátať. Ale práve preto apelujeme a učitelia tiež, že deťom je potrebné venovať viac pozornosti, viac s nimi komunikovať a vrátiť sa k čítaniu kníh. Reč dieťaťa by mala byť do nástupu do školy čistá. Inak sa v základnej škole môžu pridružiť ďalšie problémy, súvisiace práve so zanedbaním situácie v predškolskom veku".
Podľa M. Ďurove skúsenosti ukazujú, že častokrát stačí niekoľko návštev u logopéda a problém je odstránený.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer