STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
V zime nekúria, aby sa nepoškodil
V betliarskom kaštieli sa v zime nekúri, v zime sa teplota v interiéri pohybuje medzi nulou až mínus dvomi stupňami Celzia. Zima je tam nielen z ekonomických dôvodov, ako by si niekto myslel. Správna teplota má totiž veľký vplyv na zachovanie historického nábytku, práve kvôli ktorému je betliarsky kaštieľ taký významný.
BETLIAR. V betliarskom kaštieli špecializovanom na bytovú kultúru, je niekoľko stoviek kusov nábytku vo všetkých umeleckých štýloch. Pochádzajú z rokov 1500 až 1890. Zbierky zahŕňajú stoly, stoličky, skrinky, truhlice...
Optimálnych je 5 až 10 stupňov
"Pre kaštieľ je výhodou, že kvôli hrubým múrom dochádza vo vnútri k postupnému otepľovaniu aj ochladzovaniu. Keby sme s nástupom zimy náhle začali kúriť, intarzia na nábytkoch, teda to, čo pokrýva jeho povrch, by mohla popraskať, prehýnala by sa, alebo by sa vlákna v nej roztiahli," vysvetľuje správkyňa zbierok Múzea Betliar Silvia Lörinčíková. Dodáva, že optimálna teplota vo vnútri by bola 5 až 10 stupňov Celzia. "Pre nábytok však nie je dobrá ani privysoká ani prinízka teplota".
Útočia červotoče
Väčšina nábytku pochádza z 19. storočia, pre niekdajších pánov kaštieľa boli teda jednotlivé kusy nábytku nové a starali sa o ne tak, ako my teraz. Momentálne však starostlivosť vyžaduje oveľa viac. "Týždenne sa jednotlivé kusy odprašujú, raz za rok sa voskujú a veľmi dôležitá je pravidelná kontrola aj toho, čo sa nachádza na dlážke pod nábytkom. Bežne sa totiž stáva, že nábytok nám napádajú červotoče," hovorí správkyňa.
V niektorých prípadoch museli pracovníci nahradiť časti nábytku novými, alebo poškodené časti vytmelili. "Hneď, keď zbadáme, že sú tam červotoče, nábytok ide do dielne a zase musíme dbať na správnu teplotu. Len v dielni sa nábytok aklimatizuje tri až päť mesiacov, až potom môže dôjsť k oprave. Zvlášť sledujeme vnútorné police v skrinkách, ktoré sú z ihličnatých drevín, tie napúšťame konzervačnými látkami".
Zákaz sedenia
Pravidelná starostlivosť o nábytok zahŕňa hlavne povrchové čistenie. Návštevnosť kaštieľa na zachovanie nábytku veľký vplyv nemá. "Ale napríklad v prípade kožou čalúnených stoliček v Sieni Nádasdyho husárov je absolútny zákaz sedenia. Stoličky pochádzajú z rokov 1702 až 1714 a keby si na ne niekto sadol, porušila by sa základná konštrukcia, rozlepili sa gleje, spoje a kolíky, ktoré boli vytvorené pôvodnou technológiou."
Mimochodom, najstarším kusom v zbierke je kreslo, ktoré sa nachádza na hrade Krásna Hôrka. Andrássyovci si ho priniesli z talianskeho Rimini, z chrámu, ktorý bol zbúraný a ani samotní Taliani nevedeli, kde sa zariadenie chrámu nachádza. Kreslo pochádza až z roku 1450.
Autor: Hovorme spolu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer