RENÁTA MAZURKOVÁ, renata.mazurkovakorzar.sk
Krátko pred vianočnými sviatkami zahynula na ceste v obci Ochtiná 19-ročná študentka Monika. Kráčala v sprievode ďalších dvoch ľudí po okraji úzkej, neosvetlenej cesty, keď ju zrazilo oprotiidúce vozidlo. Dievčina bola namieste mŕtva. Po jej smrti sa v obci i vo vedľajších dedinách začalo špekulovať o tom, že cesta, ktorú celé dni doslova okupujú miestni obyvatelia, mala byť dávno opatrená značkou znižujúcou povolenú rýchlosť vozidiel, ale aj takou, ktorá by obyvateľom zakazovala postávať na okraji vozovky.
OCHTINÁ. "Cesta je úzka, v noci je tam tma ako v rohu, lemujú ju odparkované autá. Nedá sa tadiaľ niekedy ani prejsť. V lete dokonca vysedávajú tamojší obyvatelia na ceste, debatujú, bavia sa. Je to katastrofa. Už dávno tam mali dať zákaz státia, alebo niečo podobné," hromžili obyvatelia susednej obce, ktorí dennodenne prechádzajú Ochtinou.
Chcú značky
Najväčší nátlak vyvinuli obyvatelia na starostu, od ktorého chceli, aby so značením na spomínanej ceste niečo urobil. "Pravdou je, že sa do problému viac vložili cudzí ľudia, ako rodina nebohej. Niektorí však majú o veciach skreslené a hlavne nerealizovateľné predstavy. Žiadajú osadiť kadejaké značenia a neuvedomujú si, že to nie je v mojej moci, ale príslušného dopravného inšpektorátu," hovorí starosta obce Marián Kapusta.
Po ceste sa jazdí prirýchlo
Po odsúhlasení obecným zastupiteľstvom prikročí starosta k žiadosti, ktorú adresuje práve dopravným inžinierom. "Budeme žiadať obmedzenie rýchlosti. Problém vidíme najmä v tom, že cesta je rovná, je na nej nový koberec a preto zvádza šoférov k väčšej rýchlosti. Na druhej strane, naši obyvatelia, najmä tí, ktorí žijú v osade, cestu využívajú aj na to, že sa na jej okraj posadia, pijú kávu, debatujú. A to najmä v lete," vysvetľuje starosta.
V súčasnosti obec pripravuje niekoľko projektov, prostredníctvom ktorých by mohla vybudovať chodník po okraji spomínanej vozovky. "Najproblematickejší je výkup pozemku od súkromnej osoby. Vlastník chce predať celý pozemok, nie len jeho časť. Lenže obec na to nemá vlastne financie. Preto potrebujeme fondy," povedal M. Kapusta.
Jeden prípad nezaváži...
Podľa zdroja z polície obec môže na príslušný dopravný inšpektorát podať návrh na úpravu dopravného značenia. Vec sa však nemôže posudzovať len z hľadiska jednej smrteľnej nehody, ktorá sa tam udiala. Skúmať sa musí celková nehodovosť na danom úseku cesty, intenzita dopravy i to, aké bude mať obmedzenie dopad na ostatných účastníkov cestnej premávky.
Pomôže nový zákon?
Zákonodarcovia už pripravujú nový zákon o premávke na pozemných komunikáciách, ktorý by mal do platnosti vstúpiť o niekoľko mesiacov. Podľa tohto zákona sa bude rýchlosť v obciach obmedzovať na 50 kilometrov za hodinu. Toto značenie sa samozrejme dotkne aj spomínanej obce, kde by sa takto problém s rýchlosťou vozidiel a nebezpečenstvom pre chodcov vyriešil. Podľa starostu však žiadne značenie nikdy nezakáže obyvateľom obce, aby sa nezgrupovali na okraji cesty. Fakt, že sa sami vystavujú nebezpečenstvu tým, že bránia vozidlám v jazde, si mnohí z nich často ani neuvedomujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer