rokov.
MOKRÁ LÚKA. "Separovať sme začali v roku 2003. Máme skoro 28 percent vyseparovaného odpadu a to je podľa mňa veľmi pekné číslo," hovorí starosta Július Laššan.
Žiadne poplatky "na hlavu"
Minulý týždeň videl každý, kto prechádzal obcou, disciplinovane poukladané modré vrecia pred domami. Práve totiž bol deň, keď sa zbierali plasty. Čím to je, že v Mokrej Lúke, ktorá má niečo vyše 500 obyvateľov, si na separovanie zvykli a nemajú s ním problém? "Je to aj otázka toho, akú firmu máte," vysvetľuje starosta. "Záleží totiž veľmi od toho, aký servis obci robí a akým spôsobom to robí. My napríklad máme množstevný zber, teda nie komunálny odpad na hlavu. Umožnili sme ľuďom ísť na mesačný vývoz za 550 korún do roka. Aj 4-členná rodina, keď zaplatí tú sumu do roka, má mesačný vývoz zbernej nádoby. Ušetria sa peniaze a toho odpadu, keď sa separuje, je naozaj menej".
Čiernych skládok ubúda
Obec má okrem toho vlastné kompostovisko, kde sa vyváža biologický odpad. Elektroodpad napríklad prinesú ľudia pred kultúrny dom, kde obec zriaďuje na to zberné miesto a firma to vyvezie.
Zdá sa, že v menších obciach je menším problémom disciplinovane separovať, než vo väčších mestách. "Ľudia si zvykli na to, kedy sa čo vyváža a podľa toho sa aj zariadia. Všetci majú doma rozpis na celý rok," dodáva starosta.
A ako sa situácia odráža na množstve čiernych skládok, s ktorými zápasí takmer každá obec? "Čierne skládky sme mali aj my, päť či šesť ich bolo. Niečo sme odstránili. V obci skládky nebadať, no problém robia v poslednej dobe cezpoľní. Pri ceste zastanú s autom a vyhodia odpad".
Starosta dodáva, že je chvályhodné, ako sa obyvatelia naučili separovať. A im sa na oplátku, na rozdiel od obyvateľov iných miest a obcí už piaty rok nezvyšujú poplatky za odpad.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer