boli v prevahe a teda v jednej lajne s primátorom či jeho zástupcom, niekedy ani nevšimli, koľko peňazí im vlastne schvaľujú. Možno to je tak aj teraz. Pretože vidieť na papieri, že schvaľujeme 50 percent z vyplateného platu za šesť mesiacov, teda za polrok, je šalamúnske. Potrebné je totiž vynásobiť plat šiestimi a to vydeliť dvomi. A keď toto niektorí poslanci na ostatnom zastupiteľstve urobili, mierne povedané, len vypúlili oči. Ale stále sa nájde v koalícii Smer SMK dosť takých, ktorí sú žičliví. Vedome, či nevedome.
Povedať poslancovi, ktorý žiada do materiálov uvádzať konkrétne sumy, že si má výšku odmeny vypočítať, lebo plat primátora pozná každý, je alibistické. Tak nejak sa vyjadril primátor Laciak (Smer), keď žiadal poslanec Pavlík (nezávislý) uvádzať konkrétne sumy. Ešte v minulom volebnom období, keď bol len poslancom zastupiteľstva, reagoval v súvislosti s úpravou platov vtedajšieho primátora Kardoša, jeho zástupcu Dionýza Keménya a hlavnej kontrolórky inak. "O číslach by mali vedieť aj ľudia," povedal v roku 2006.
O tom, že kritériá na udeľovanie odmien sú vágne a vyjadrujú náplň práce odmeňovaných, je zbytočné hovoriť. Lebo aj keď ich radní už upravovali, aj podľa niektorých nezávislých poslancov stále nespĺňajú potreby na objektívne udeľovanie odmien. Vyvodzovanie zodpovednosti za neúspechy alebo prúsery? Zbytočné. Sociálne cítiaca koalícia Smeru a SMK je jednoducho štedrá. Primátorovi Laciakovi schválila 69-tisícový plat. Ten je zákonom stanovený a môže sa pohybovať medzi 48 600 a 97 200 korunami. Dovtedajší primátor Kardoš mal 50-tisícový plat. S návrhom na 69-tisíc pre Laciaka prišiel smerácky poslanec Arpád Kavečanky, ktorý to odôvodňoval skutočne brilantne: "...vzhľadom na náročnosť práce a na výsledky, ktoré budú viditeľné...". A primátor bol pritom vo funkcii len pár dní. Aj terajšiemu zástupcovi primátora, F. Kardošovi, schválila koalícia 29-tisícový plat hneď na prvom zasadnutí nového zastupiteľstva, pritom aké sú jeho kompetencie, to sa vtedy nielenže nevedelo, ale ani neriešilo.
Nie každý má však deravú pamäť a myslieť si to aj o voličoch je naivné. Preto by sa radní nemali čudovať, že ľudia stále pretriasajú ich odmeny, či platy. Pretože inokedy hovoria len tom, že peňazí niet na chodníky, cesty, na projekty... Potrebné je predávať budovy, aby z nich boli peniaze práve na také účely. Ako povedal nezávislý poslanec Viktor Baláž, napríklad pri dotáciách pre športové kluby a organizácie v meste by sa 600-tisíc našlo. "Veď zastupiteľstvo bude rozhodovať minimálne o 400 tisícoch na odmeny". A veru, na odmeny je peňazí stále dosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer