Inak hrozí niekoľkotisícová pokuta
Stavebnú úpravu bytu, respektíve rekonštrukciu v bytových domoch, musí majiteľ ohlásiť na príslušnom mestskom úrade, odbore výstavby. V prípade, že tak neurobí, hrozí mu pokuta do výšky 10-tisíc korún. Hoci takéto ohlásenie prestavby bytu stavebníka nič nestojí, nie každý si ohlasovaciu povinnosť splní.
ROŽŇAVA. Pracovníci odboru výstavby udelia mesačne približne dvadsať povolení na prestavbu bytovej jednotky. Podľa Petra Karpátyho zo stavebného úradu v Rožňave je však neohlásených prestavieb viac. Zistiť, koľko ich ľudia neohlásia, však podľa neho nie je možné. "Stavebník je povinný ohlásiť, o akú prestavbu ide, aké stavebné úpravy sa chystá vykonať. Ohlásenie sa netýka napríklad maľovania stien, výmeny kuchynskej linky alebo výmeny podlahy. Iné je to v prípade výmeny okien, prestavby bytového jadra alebo vnútorných múrov. V prípade okien je povinné dodržať ich pôvodný rozmer a tvar. Ak stavebník zmení tvar okna a my to pri kontrole zistíme, musí okno vymeniť, alebo mu uložíme pokutu," uviedol P. Karpáty.
Nedá sa prestaviť hocičo
Prestavba múrov zhotovených z panelov je problematická a zvyčajne na ňu stavebník nedostane povolenie. "Väčšina týchto panelov je nosných. Výrez alebo akékoľvek búranie môže vážne narušiť statiku celého domu. Ak stavebník žiada o výrez do panelu, musí predložiť posudok statika. Z našich skúseností však vieme, že statici musia posúdiť dopad takejto rekonštrukcie na celý dom, teda všetky byty. Tie sú vo väčšej miere v osobnom vlastníctve a nie do každého bytu sa statik dostane. Preto je získanie takéhoto posudku problémové," vysvetlil P. Karpáty.
Kontrolu vpustiť musíte
Podnet na kontrolu bytu, z ktorého sa dlho do noci ozýva stavebný ruch, dávajú väčšinou nespokojní susedia. Kontrolovať, čo sa v byte deje, môže aj domový dôverník a správca domu. Ak ich majiteľ do bytu nevpustí, dá správca podnet na štátny stavebný dohľad a vtedy sa kontrola vykoná v zmysle stavebného zákona.
Hluk a špina
Nemenej dôležité, než je dodržanie litery zákona, je nenarušiť si počas prestavby vzťahy so susedmi. Podľa P. Karpátyho je dôležité nebyť k susedom bezohľadný. Nebúchať dlho do noci, upratať spoločné priestory zašpinené pri prestavbe. "Na prerábanie bytu sme sa dôkladne pripravili. Susedov sme informovali osobne aj listom, ktorý sme nalepili na vchodové dvere. U susedov, kde majú malé deti, sme zistili čas ich spánku. Pracovníkov firmy sme poprosili, aby v tom čase robili práce, pri ktorých je menej hluku. Aj tak sme sa však nevyhli problému. Vytopili sme nechtiac susedov. Samozrejme, dohodli sme sa na tom, že im škodu vynahradíme a nechali sme im poškodené steny vymaľovať. Dobré je preto byt dopredu poistiť," povedala 30-ročná Zuzana S.
---FAKTY--
Čo je potrebné ohlásiť
nvýmena okien
nprestavba bytového jadra
nprestavba múrov
n rekonštrukcia elektrických, vodovodných a plynových rozvodov
Čo nemusíte ohlásiť
n výmenu podláh
nvýmenu kuchynskej linky
nmaľovanie stien
Čo treba vybaviť
nna vlastne náklady zabezpečiť odvoz vybúraného materiálu a stavebnej sute
nv Rožňave vykonávajú takýto odvoz technické služby, alebo spoločnosť
Brantner Gemer, s. r. o.
Ako nenarušiť susedské vzťahy pri rekonštrukcii
noznámiť rekonštrukciu susedom vopred
npokiaľ to je možné oznámiť dobu rekonštrukcie
nzverejniť kópiu povolenia
npráce ukončiť najneskôr do popoludňajších hodín
nprípadné nehody ako vytopenie susedov, či opadnuté kusy omietky opraviť po dohode s poškodeným na vlastné náklady
ndenne umyť spoločné priestory znečistené prestavbou
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer