Poslanci mestského zastupiteľstva v Rožňave rozhodli, že sa bude vážiť komunálny odpad z územia mesta. Urobili tak na návrh viceprimátora Františka
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Kardoša (nezávislý), ktorý tak chce skontrolovať, či hmotnosť vyvezeného odpadu súhlasí s hmotnosťou, ktorú mestu naúčtuje spoločnosť Brantner Gemer, s. r. o. Kontrolovať by sa malo od apríla tohto roku. Náklady na zber a zneškodňovanie komunálnych odpadov si v roku 2008 vyžiadajú investíciu vyššiu o viac ako jeden milión korún.
ROŽŇAVA. Každé jedno auto, naložené komunálnym odpadom, by malo od apríla prejsť najprv dvorom Technických služieb mesta Rožňava, kde bude osadená mostová váha. "Nevidím problém v tom, aby si mesto skontrolovalo hmotnosť odvezeného odpadu. Vozidlo však bude musieť prejsť inú trasu, než má stanovenú. Momentálne neviem určiť, aké tým vzniknú náklady. Na druhej strane je dosť možné, že sa s mestom dohodneme a od váženia u nás aj upustíme," povedal konateľ spoločnosti Brantner František Mačuga.
Oproti roku 2007 zaplatí Rožňava za odvoz odpadu o 1 003 940 korún
korún viac, teda 19 995 440 korún. Nárast tejto sumy spôsobilo zvýšenie počtu všetkých typov zberných nádob, najmä kontajnerov, i počet a periodicita ich vývozov. Rovnako narástla aj suma za uloženie odpadu, ktorú stanovuje zákon o odpadoch. Oproti roku 2007, keď predstavovala 140 korún za tonu uloženého odpadu, narástla táto položka v roku 2008 na 150 korún za tonu.
Vybudujú kontajneroviská?
Komisie, ktoré sa návrhom o dielo zaoberali, nevzniesli k materiálu vážnejšie námietky. Členovia finančnej komisie však odporučili, aby sa okrem už zmieneného váženia smetí na dvore technických služieb zaoberalo zastupiteľstvo aj nájomným za pozemok pod už uzatvorenou skládkou a výstavbou kontajnerovísk. Uzatvorenú skládku má mesto Rožňava povinnosť monitorovať po dobu 30 rokov. Monitorovanie prebieha raz za šesť mesiacov. Vtedy sa z pôdy a vody odoberú laboratórne vzorky, pomocou ktorých sa zisťuje, či skládka neprepúšťa a nezamoruje okolie.
Do otázky komunálneho odpadu sa majú zapojiť aj najmenší obyvatelia mesta. Mesto zaviaže všetky školy na svojom území, aby spolupracovali na výchove a vzdelávaní žiakov v oblasti nakladania s komunálnymi odpadmi. Apelovať sa má najmä na separovanie odpadu. Čím viac sa v budúcnosti vyseparuje, tým menej sa budú dvíhať poplatky za odpad pre občanov. Mesto na odvoz odpadu získa od obyvateľov ročne približne 12 miliónov korún, zvyšok, teda 8 miliónov uhradí z vlastnej kasy.
RENÁTA MAZURKOVÁ
renata.mazurkovakorzar.sk
Autor: Honzu nahradí František
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer