Medgyesine, ktorá čipky vyrobené začiatkom 20. storočia získala ako pozostalosť po rodine Szonthagovcov. Rôzne čipkované goliere, rukavice, dokonca dáždnik si môžu záujemcovia pozrieť do konca apríla.
ROŽŇAVA. Rodina Szonthagovcov je v Štítniku známa. V polovici 19. storočia vlastnila hámre na železnú rudu. Koncom storočia sa zásoby rudy vyčerpali, priemysel, ktorý živil mestečko, upadal, obyvatelia chudobneli a sťahovali sa za prácou do cudziny.
Sestry slúžili ako úrad práce
V roku 1905 vzali zlú situáciu do rúk dcéry Pavla Szontagha Alžbeta a Aranka. Keďže vládlo obdobie secesie a čipka bola ústredným módnym doplnkom, sestry zorganizovali prvý kurz na výrobu čipky. Zaviedli techniku háčkovanej írskej čipky, známej pod názvom štítnická čipka. Jej výrobou sa snažili pokryť dopyt po módnych doplnkoch u nás, ktoré sa dovtedy dovážali z Nemecka, Belgicka a Talianska.
Sestry Szonthagové v tom čase akoby zastávali funkciu súčasného úradu práce. Všetky ženy i dievčatá bez práce mohli bezplatne absolvovať čipkársky kurz. Prípravu kurzov a zaúčanie učníc mala na starosti Alžbeta. O vykupovanie hotových čipiek a predaj sa starala mladšia Aranka. Práve výroba čipiek pomohla v ťažkých časoch mnohým rodinám v Štítniku.
Aktivity sestier pretrvali do roku 1914. Prerušila ich 1. svetová vojna a po nej sa už neobnovili. Medzičasom v roku 1917 zomrela Alžbeta a Aranka sa obchodovaniu s čipkou sa zaoberala už len v Maďarsku, kam sa rodina presťahovala na začiatku vojny.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer