RENÁTA MAZURKOVÁ, renata.mazurkovakorzar.sk
Začiatkom apríla vyrazili do rómskych osád prvé zdravotné asistentky, ktoré majú za úlohu šíriť zdravotnú osvetu. Zastrešujú ich regionálne úrady verejného zdravotníctva, no podľa slov samotných asistentiek, na prácu v teréne je ich málo. Na druhej strane, problémov, ktoré musia riešiť v osadách, je veľa.
RIMAVSKÁ SOBOTA. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote má na túto prácu schválené tri pracovné sily. "Ja koordinujem prácu ďalším dvom asistentkám. Hoci sme v teréne štyri dni v týždni, nestíhame. Sme schopné pokryť návštevami najproblémovejšie miesta ako napríklad sídlisko na Dužavskej ceste, obce ako Sútor, Hostice, Jesenské. Do okresu Revúca sa takmer nedostaneme. Problémových oblastí je tam tiež veľa. Sirk, Jelšava, Muránska Dlhá Lúka a ďalšie," hovorí 32-ročná koordinátorka Gabriela Radičová.
Problém očkovania
Podľa jej slov je situácia v osadách a mestských rómskych komunitách zúfalá. "Najviac problémov je v oblasti očkovania a hygieny. Presvedčiť matku, aby vzala dieťa k lekárovi na očkovanie je ťažké. Nachádzajú si milión dôvodov, prečo to nemôžu urobiť. Na druhej strane, sú aj akceptovateľné argumenty. Peniaze na cestu, alebo fakt, že s ďalšími deťmi nemá kto ostať doma. Riešime to často tak, že jedna z nás matku s dieťaťom odprevadí na očkovanie a druhá stráži ostatné deti," hovorí G. Radičová.
Ťažká komunikácia
Komunikácia s Rómami je ťažká. "Mňa nejaký ten čas už poznajú. Sama som Rómka s vysokoškolským vzdelaním. Rešpektujú ma, no ja musím zároveň rešpektovať ich. Tu sa nedá vyvíjať nátlak. Človek musí dookola opakovať, že je to pre ich dobro. A hlavne v rómskom jazyku. Bez toho neuspejete," vysvetľuje koordinátorka..
Podľa nej má práca v teréne svoj význam. "Pravdou je, že sa tak skoro v osadách nič nezmení. Kým nebudú mať ich obyvatelia podmienky na to, aby sa umyli, aby mali kam dávať odpad a nešírili tak zbytočne infekčné ochorenia, veľa toho nenarobíme. Na druhej strane, ak dostanú niečo zadarmo, zničia to, pretože si nič nedokážu vážiť. Bohužiaľ, je to ich mentalita a tu pomôže len osveta. Najideálnejšie by bolo spojiť osvetu a možnosti. Čiže, vodovod v osade a neustále napomínanie, aby ho udržiavali, aby ho nezničili," myslí si G. Radičová.
Osada rovná sa problém
Osady ako také sú obciam na obtiaž. Radičová sa s touto realitou stretáva dennodenne. "Ťažko sa nám spolupracuje s niektorými starostami. Boje zvádzame najčastejšie v oblasti odpadu. Osady plné špiny, smetí sa rovnajú prítomnosti hlodavcov a následných infekčných ochorení. Starosta nedá odpad vyviesť, lebo Rómovia zaň neplatia. Tí neplatia preto, lebo na to nemajú prostriedky. Ak by aj našli nejaké peniaze, musí to byť jedna osoba v osade, čo by ich vyzbierala. Samoplatenie by sa tu neujalo, to všetci vieme," tvrdí koordinátorka.
Zomierajú mladí
Práca asistenta spočíva najmä v osvete v oblasti osobnej hygieny, prevencie voči AIDS, alebo v oblasti reprodukčného zdravia. Asi 500 Rómov z Rimavskosobotského okresu už absolvovalo lekársku prehliadku, kde im zdravotníci zmerali hodnoty tlaku, cukru, či cholesterolu. Vedia, že vďaka životnému štýlu, ktorý vedú, zomierajú mnohí z nich pomerne mladí.
"Argumentujú tým, že musia chodiť na drevo do lesa, pre vodu do studne, obávajú sa o deti, čo im dajú jesť a podobne. Že ťažko pracujú, no nemajú peniaze," hovorí G. Radičová. Aj napriek tomu si však koordinátorka myslí, že práca zdravotného asistenta má svoj význam a zmysel. "Len to trochu dlhšie potrvá".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer