Nezamestnaných v regiónoch, akým je Gemer, nedonúti začať pracovať. Úradníci sú presvedčení, že akýkoľvek dobrý zákon, či jeho novela, ktorý splní účel vo väčších mestách Slovenska, nezohľadňuje špecifiká regiónov s vysokou mierou nezamestnanosti.
REVÚCA. Nový spôsob práce, ktorý začne platiť už od začiatku mája, môže nezamestnaných poriadne nahnevať. Všetci budú musieť totiž počítať s tým, že im úradník každý kalendárny mesiac ponúkne prácu. Keď ju odmietne, môže byť vyradený z evidencie.
"Nevieme, či je toto opatrenie fér. Zákonnú úpravu si vyžiadala táto doba a musí byť aplikovateľná pre celé Slovensko. Gemer nevynímajúc. Pravdou je, že existuje dosť špekulantov, ktorí odmietajú prácu, len aby mohli využívať výhody sociálnych dávok. Lenže náš región je špecifický. My tu pracovné miesta nemáme. Respektíve, ak je nejaká práca, nemáme na ňu dostatočne kvalifikovanú pracovnú sila a zamestnávateľ nekvalifikovaných nezamestnaných nechce," uviedla riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Revúcej Viera Hanesovská.
Podľa jej slov sa už rôzni investori "povyhrážali", že si pracovnú silu dovezú z iných krajín. "A všetci vieme, že to nebude Nemecko, či podobné štáty. Ale takpovediac krajiny tretieho sveta," hovorí V. Hanesovská.
Pozitívna šikana?
Možnosť úradníka pozvať si nezamestnaného aj každý tretí deň, je bičom na tých, čo síce majú vzdelanie, prácu by im úrad našiel, ale robiť sa im nechce.
"Táto pozitívna šikana by mohla niektorých prinútiť myslieť ináč. Nebudem chodiť na úrad ako na klavír, pôjdem do práce. Ale v našom regióne je táto úvaha na diskusiu. Akú prácu budeme ľuďom núkať? Toto je možne v mestách, kde je trojpercentná nezamestnanosť, ale nie u nás kde sa pohybujeme na 20 percentách. Ak je celá rodina v systéme sociálnych dávok, je pre ňu dokonca existenčne lepšie, ak sa ani jeden z jej členov nezamestná. Spoluposudzovanie pri poskytovaní sociálnych dávok, by ju totiž finančne poškodil. Najmä ak rozdiel medzi dávkami a minimálnou mzdou, ktorá je u nás bežná, je malý."
Návrat k verejnoprospešným prácam
Dlhodobo nezamestnaní mali doposiaľ poberanie sociálnych dávok podmienené nejakou aktivitou v rámci rekvalifikačných kurzov, alebo aktivačnej práce. Tieto možnosti ostávajú. Pre obec, alebo inú organizáciu však už budú môcť nezamestnaní robiť len jeden rok. Potom sa bude musieť zapojiť do dobrovoľníckej služby. "Ide o prácu vo verejnoprospešnej organizácii, kde nezamestnaný dostane viac ako 5 000 korún. Je to akýsi návrat k verejnoprospešným prácam, ktoré ľuďom umožňovali platiť si dôchodkové poistenie. Toto obdobie sa tiež započítava do dôchodku," povedala V. Hanesovská.
Podľa jej slov sa novela zákona a jej dopad bude dať hodnotiť najskôr po roku. Či sa ňou vyrieši nezamestnanosť v Gemeri, však nezávisí na samotnej novele zákona, ale na príchode investorov a prílive vhodných pracovných ponúk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer