RENÁTA MAZURKOVÁ, renata.mazurkovakorzar.sk
Vyhlásenie prezidenta SR o tom, že v budúcnosti by mohli byť učitelia zákonne zadefinovaní ako verejní činitelia, prediskutovali už pedagógovia vari v každej škole. Väčšina z nich by status verejného činiteľa prijala. Niektorí však o tom hovoria ako o dvojsečnej zbrani.
GEMER. Nulovú štatistiku útokov na učiteľov, najmä verbálnych, majú dnes už asi v máloktorej škole. Zhodne tvrdia, že je jedno, o akého žiaka či rodiča ide a z akého sociálneho prostredia pochádza. Podľa niektorých učiteľov je v poslednej dobe dokonca väčší problém s deťmi z dobre situovaných rodín. A aj s ich rodičmi.
Matka fyzicky zaútočila na učiteľku
V Jelšave majú z minulosti skúsenosť s fyzickým útokom matky jedného zo žiakov na učiteľku, ktorej spôsobila okrem zranenia aj šok. Keby vtedy myšlienka prezidenta platila aj v praxi, bol by to útok na verejného činiteľa.
Riaditeľ jelšavskej základnej školy Dušan Mihalides dodáva, že útok z minulosti neostal nepotrestaný. "Iné nám totiž neostáva, len v takých prípadoch podávať trestné oznámenia. No ich výsledkom sú zväčša napomenutia a pokarhania pre rodičov a žiaka, a to je nedostačujúce. A je jedno, či je to za útok alebo za zanedbávanie školskej dochádzky".
V jelšavskej škole majú pozatvárané v čase vyučovania dvere z každej strany. Okrem iného kvôli bezpečnosti. "Nám by status verejného činiteľa jednoznačne pomohol. V poslednom čase sa totiž množia verbálne útoky. Žiaci nadávajú učiteľom už len kvôli tomu, že musia na hodine pracovať. Vymyslia si situáciu, nepriateľa, aj dôvod na to, aby mohli nadávať," dodáva D. Mihalides.
Nedoknuteľní
Byť verejným činiteľom v pozícii učiteľa by v plešiveckej základnej škole privítali všetkými desiatimi. Riaditeľ školy Jozef Mikuš hovorí, že žiak by mal mať väčší odstup, pretože dnes potrebnú humanizáciu a ľudský prístup v škole veľa detí zneužíva. A nájdu sa aj rodičia, hoci ich nie je veľa, ktorí to zneužijú tiež.
"Niektorí žiaci sa cítia nedotknuteľní. A tak tu máme slovné urážky, či narážky poza chrbát učiteľa aj v jazyku, ktorí učitelia neovládajú," hovorí riaditeľ školy situovanej do dvojjazyčného prostredia.
Riaditeľ sa domnieva, že keby boli učitelia verejnými činiteľmi, žiaci aj ich rodičia by možno pri komunikácii postupovali inak, "lebo by za učiteľmi stál zákon."
Aj platy vytvárajú status
Riaditeľ rimavskosobotskej Základnej školy P. Dobšinského Ivan Gecko prišiel so svojimi kolegami na spoločnej porade riaditeľov z okresu na to, že byť verejnými činiteľmi by mohla byť aj dvojsečná zbraň.
"Bavili sme sa o tom a zhodli sme sa, že postavenie by sme síce získali, ale prinieslo by to aj zodpovednosť presne takú istú, akú majú verejní činitelia. Možno existujú aj iné riešenia, ako pozdvihnúť rolu učiteľa. Svoj status si vo verejnosti musí vytvárať aj sám učiteľ. Ale najväčší problém je ten, že ho akosi kazí fakt, že absolvent školy zarába pomaly viac, než učiteľ s 20-ročnou praxou," naráža na nízke platy učiteľov, ktoré odľa neho znižujú vážnosť tohto povolania.
"Ale niečo, čo by nás chránilo pred útokmi rodičov a detí, je jednoznačne potrebné. U nás sa vyskytli, našťastie, len drobné veci, ako napríklad keď žiak tykal učiteľovi. Ale ak učiteľ napomenie niekoľkokrát žiaka a ten stále neposlúcha, to už považujem za šikanovanie učiteľa."
Aká to bude generácia?
Riaditeľka Základnej školy na Ulici pionierov v Rožňave Erika Mihalovičová sa domnieva, že byť verejným činiteľom by nebolo na ťarchu. Naopak, malo by to pomôcť získať učiteľom úroveň, na ktorej by podľa nej pedagóg mal byť.
"Vychovávame celé generácie a keď už teraz dieťa vidí, že môže učiteľa beztrestne urážať a nadávať mu, je oveľa menší predpoklad, že budúca generácia bude vychovaná správne. Také správanie budú deti prenášať do svojho života aj ďalej". V škole na Ulici pionierov sa doteraz stretli viacmenej len s verbálnymi útokmi na učiteľov.
Autor: KINÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer