Len čo sa trochu oteplí, šíri sa neznesiteľný zápach. Mnohí ľudia dávajú za vinu tým obyvateľom, ktorí nemajú vybudované vlastné žumpy a najnovšie aj práčovni, ktorá od minulého roka funguje v oblasti bývalého štátneho podniku Želba. Práčovňa, zdá sa, nemá na svoju prevádzku ani potrebné povolenie. Jej majiteľ však tvrdí opak.
NADABULA. Problém s vodou presakujúcou na povrch majú v tejto miestnej časti už roky. Na zasadnutiach mestského zastupiteľstva naň už niekoľkokrát upozorňoval aj poslanec Ľudovít Kossuth. Podľa niekoľkých čitateľov Korzára sa však problém so zapáchajúcou vodou zväčšil po tom, čo v areáli bývalej Želby začala fungovať práčovňa. "Voda sa nám valí okolo domu, okolie zapácha tak, že sa niekedy nedá ani pracovať v záhradke," povedala sťažovateľka, ktorá v Nadabulej vlastní rodičovský dom. So svojou sťažnosťou sa obrátila na viaceré kompetentné orgány. "Bola som nemilo prekvapená, keď som zistila, že na Obvodnom úrade Životného prostredia (ObÚŽP) v Rožňave nemajú o spomínanej práčovni ani šajnu. Vraj taká neexistuje," hovorí.
O práčovni nevedia
V mene matky, majiteľky domu, podala preto podnet, na základe ktorého začne ObÚŽP šetrenie. Sťažovateľka sa domnieva, že z práčovne dochádza k dlhodobému vypúšťaniu odpadových vôd, ktoré sa prejavuje nekontrolovateľným vytekaním povedľa miestnej komunikácie. Podľa nej ide o neznáme kvapalné látky, presakujúce do spodných vôd, ktorých únik znečisťuje okolité životné prostredie. "Začalo sa to asi v septembri minulého roka," povedala. V tom istom čase bola v Obchodnom registri SR zapísaná spoločnosť Soloma, s. r. o., ktorá má v predmete činnosti uvedené, okrem iného, aj pranie, žehlenie, dezinfekcia a čistenie. Okrem podnikateľa, ktorý prevádzkuje práčovňu, je vo výpise uvedená ako spoločníčka aj dcéra poslanca NR SR Jána Babiča (Smer-SD).
Podanie sťažnosti na prevádzku práčovne nám na ObÚŽP potvrdil odborný radca František Lipták. "O práčovni sme nevedeli. Každý, kto chce spustiť takúto prevádzku, je povinný nahlásiť to u nás," uviedol F. Lipták.
Povolenie mám, tvrdí podnikateľ
Majiteľ prevádzky, ktorý si neželal byť menovaný, tvrdí, že na prevádzkovanie tohto objektu má všetky náležitosti a povolenia. "Bez toho by som to neprevádzkoval, nemyslíte?" hovorí.
Zisťovali sme teda, či mu povolenie ne prevádzku mohla vystaviť iná inštitúcia, než ObÚŽP. "V žiadnom prípade. Musí to byť povolenie od nás," hovorí odborný radca F. Lipták. Podľa jeho ďalších slov sa v dohľadnej dobe uskutoční šetrenie, na základe ktorého budú pracovníci ObÚŽP zisťovať, či má prevádzka potrebné povolenia. Zaujímať ich bude splnenie právnych noriem v oblasti vodného hospodárstva, odpadoch a znečisťovania ovzdušia. "Tu ide o takzvaný stredný zdroj znečisťovania ovzdušia, čo je moje odvetvie. Viem, že som na prevádzku práčovne povolenie nevystavoval," dodal F. Lipták.
Po kontrole bude zrejme známe aj to, koľko odpadu práčovňa denne vyprodukuje, i to, kto, v akých intervaloch a hlavne akým spôsobom odpad likviduje.
Podozrivá hadica
V čase našej návštevy bola zo žumpy, ktorá je postavená za prevádzkou, vyvedená hadica, ktorej koniec ústil do otvoru silne pripomínajúci otvor kanalizačnej šachty. Nadabula však kanalizáciu nikdy nemala vybudovanú. Nachádzajú sa tam len staré banské vývody, ktoré dávno nie sú v prevádzke. Aj toto núti obyvateľov mestskej časti myslieť si, že podnikateľ prevádzkujúci práčovňu vyčerpáva vodu zo svojej žumpy a necháva ju vtekať do spomínanej banskej šachty, odkiaľ sa potom dostane na povrch. "Nie je to pravda, odpad zo žumpy si nechávam pravidelne na vlastné náklady vyťahovať," povedal podnikateľ. Ohradil sa voči tvrdeniam obyvateľov, že by práve jeho prevádzka bola zodpovedná za presakujúcu zapáchajúcu vodu v dedine. "Nič také nie je možné," povedal.
Dlhoročný problém
Podľa poslanca za mestskú časť Nadabula Ľudovíta Kosutha je problém s presakujúcimi vodami starou záležitosťou. "Je to, podľa mňa, taká kolektívna záležitosť. Nedovolím si tvrdiť, že by bola na vine len práčovňa. Samozrejme, aj toto treba najprv preskúmať. Obyvatelia sú však v tomto smere veľmi nedisciplinovaní. Narobili si vývody zo žúmp a použili na to staré banské odvodňovacie vývody. Tie sú upchaté, roky nefunkčné a preto sa stáva, že voda vyrazí na povrch a potom to tu zapácha. Nedá sa tu vydržať, to je pravda," hovorí poslanec.
Podľa jeho slov už na problém poukazoval viackrát. "Na mestskom úrade mi povedali, že na kanalizáciu je už vypracovaný dokonca projekt. No nevidel som ho. Možno sa veci pohnú v rámci projektu Čistá Slaná a pri zriaďovaní priemyselného parku. Ak by to vyšlo, do roku 2010 by Nadabula mohla mať kanalizáciu. Niečo sa s tým už robiť musíme. Situácia je naozaj zlá," dodáva Ľ. Kosuth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer