zastáva funkciu riaditeľa revúckej nemocnice. Po tom, čo poslanci odložili riešenie otázky dotácie pre nemocnicu, demonštratívne vstal a nahnevane opustil rokovaciu miestnosť. Na adresu mesta, od ktorého dotáciu žiadal, len ťažko hľadá prívetivé slová.
REVÚCA. Revúcka medicínsko-humanitná, n.o. nemocnica s poliklinikou mala na zasadnutí zastupiteľstva mesta, ktoré rozhodovalo o žiadosti na dotáciu vo výške 5 miliónov korún, svojho zástupcu. Riaditeľ nemocnice priznáva, že situáciu neuniesol a z rokovacej miestnosti odišiel poriadne nahnevaný. "Je to pravda. Odišiel som. Vedenie spochybnilo 5-ročné fungovanie nemocnice jediným dokumentom. Nahnevalo ma to, vzápätí som sa však kolegom ospravedlnil," priznáva M. Faško.
Kontradiktórny dokument
Spomínaným dokumentom, ktorým sa vytasilo mesto a pre ktorý sa poslanci rozhodli zadržať rozhodnutie o pridelení dotácie, je štatút nemocnice. Dokument, ktorý sprístupnila nemocnica na svojej webovej stránke hovorí v jednom bode o tom, že piatich členov správnej rady navrhujú a odvolávajú zakladatelia v pomere majetku vloženého do neziskovej organizácie. Zakladateľmi sú Revúcka rozvojová, a.s., Revúca a Mesto Revúca. Keďže mesto má v neziskovke menšinový podiel, teda 50-tisíc korún, má možnosť navrhnúť aj odvolať jedného člena. Mesto od nemocnice, v čase nástupu novej primátorky do funkcie, dostalo kópiu štatútu, ktorá hovorí o inom. Píše sa tam, že všetkých piatich členov správnej rady navrhuje a schvaľuje len zakladateľ s väčšinovým majetkom. "Tento rozpor je myslím si dosť vážnym dôvodom na to, aby sme nechali veci preskúmať a až potom začali rokovať o pridelení dotácie," hovorí primátorka Revúcej Eva Cireňová.
Akým štatútom sa riadi
Mesto teda bude skúmať nielen fakt, či môže samospráva použiť financie z verejných zdrojov na dotáciu pre neziskovú organizáciu, ale aj to, akým štatútom sa vlastne nemocnica riadi. V prípade, že sa potvrdí štatút, ktorý mestu umožňuje delegovať jedného zástupcu do správnej rady, bude vedenie mesta trvať na tom, aby malo v rade človeka, ktorého si samo navrhne.
Nemôžu ich odvolať?
Jedným z členov dozornej rady, ktorý by mal zastupovať záujmy samosprávy, je bývalý hlavný kontrolór. Väzby však dávno nespĺňajú svoj účel, pretože ide o zamestnanca, ktorý pre mesto už nepracuje. "Ten pán tam je dodnes a my nemáme nijakú možnosť presadiť, aby došlo k zmene," uviedla primátorka. Riaditeľ nemocnice na margo požiadavky mesta na zmeny v členstve v správnej a dozornej rade tvrdí, že nikoho z členov nemôže odvolať. "Členstvo v správnej rade zaniká uplynutím funkčného obdobia, odstúpením, odvolaním, ak sa člen správnej rady dopustí trestného činu prípadne sa nezúčastňuje na zvolaných zasadnutiach, alebo smrťou," povedal M. Faško.
Zákon sa odvoláva aj na štatút
Zákon 213 z roku 1997, ktorý pojednáva o neziskových organizáciách poskytujúcich služby vo verejnom záujme hovorí, že správna rada okrem iného volí a odvoláva jej členov, ak štatút organizácie nestanovuje inak. V štatúte, ktorý má nemocnica zverejnený na webovej stránke stojí, že členov správnej rady písomne vymenúva a odvoláva zriaďovateľ. Keďže jedným zo zriaďovateľov je aj mesto Revúca, z uvedeného vyplýva, že by na menovanie jedného zástupcu malo mať nárok. Ten istý štatút zároveň umožňuje správnej rade voliť a odvolávať členov dozornej rady. Keďže bývalý kontrolór už pre mesto nepracuje, samospráva si nárokuje zmenu. Doteraz jej však nebolo vyhovené.
Najprv poriadok
"Keď sa dajú všetky tieto náležitosti do poriadku, nevidím problém v tom, prečo by mesto nemalo nemocnicu podporiť a pomôcť jej. Nevidíme problém ani v tom, že by mesto zakúpilo a prenajalo nemocnici prístroj tak, ako to má nemocnica v dnešnej dobe ošetrené s inými spoločnosťami," dodala primátorka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer