Brna, hasiči a záchranári z horskej záchrannej služby bojovali o jeho život takmer päť hodín. Podľa zúčastnených prežil chlapec pád do päťdesiatmetrovej hĺbky len zázrakom. Utrpel zlomeninu dolnej končatiny, škriabance po celom tele, šok a bol dehydrovaný. Lekári ďalšie informácie nateraz neposkytujú.
ROŽŇAVA. Podľa dostupných informácii šli traja chlapci do oblasti starých banských šácht hľadať pravdepodobne železo. Okolo druhej hodiny popoludní vošiel Silvester do štôlne, nevšimol si prepadlisko a zrútil sa do približne päťdesiatmetrovej hĺbky. Ďalší dvaja chlapci sa zrejme snažili zistiť ako hlboko sa prepadol, a do šachty nahádzali zapálené kusy handier. Keď mu nedokázali pomôcť utekali za rodičmi, tí zalarmovali políciu a hasičov. Tí po prieskume zistili, že sa k zranenému so svojou výbavou nedostanú. Zasahujúci počuli chlapca plakať, no nie volať o pomoc.
Na pomoc prišli rožňavskí jaskyniari
"Hasiči na mieste zistili, že na vytiahnutie chlapca je potrebná lanová technika a hneď nás kontaktovali," povedal šéf jaskyniarskej skupiny Speleo v Rožňave Ondrej Bolaček. "Kontaktoval som našich chlapcov a šiel prezrieť terén. Zhodou okolnosti boli v Rožňave dvaja naši českí kolegovia z Brna. Na kopec prišli do pol hodiny a jeden z nich, Filip Doležal, ihneď zlanil dolu," hovorí O. Bolaček.
Záchranné práce sťažovalo niekoľko faktorov. Neprístupný terén, uvoľnené kamenie, hrozba, že sa šachta zrúti a zavalí aj jaskyniarov. "Problém bol aj v tom, že šachta bola zadymená od horiacich handier, ktoré tam kamaráti zraneného nahádzali. Do diery vzápätí zlanil Rožňavčan Peter "Tajfún" Seleš a zraneného pripravili na transport. Chlapi museli konzultovať stav mladíka s lekármi, preto sa do šachty vrátili opakovane. V takej hĺbke sa bez potrebnej techniky komunikovať nedalo," vysvetľuje O. Bolaček.
Na takéto pády sa umiera
Silvestra našli v šachte sedieť opretého o stenu. Prvotné informácie hovorili, že je zdravotne postihnutý a ťažko komunikuje. "Bol pri vedomí, všetko sledoval. Ťažšie, ale komunikoval."
Podľa záchranárov mal mladík "s pekla šťastie". Ako sa na mieste vyjadrilo niekoľko z nich, "na takéto pády sa umiera".
"Diera, do ktorej spadol je vlastne vydobytý úsek rudnej žily, po ktorej vznikol voľný priestor v 85-stupňovom uhle, široký asi 1,5 metra.
Pomáhali aj horskí záchranári
Do akcie sa o čosi neskôr zapojili aj záchranári z Jaskynnej záchrannej skupiny Horskej záchrannej služby. Dvaja zo záchranárov prileteli vrtuľníkom z Jasnej pod Chopkom, traja prišli autom zo Starého Smokovca. Pre prípad potreby bola pripravená ďalšia záložná skupina. Z pohľadu horských záchranárov prebehla akcia veľmi dobre a rýchlo.
"Bola to výborná koordinácia hasičov, jaskyniarov a polície. Keď sme dorazili na miesto, bol pacient lokalizovaný, ošetrený, pripravený na nosidlách. Našou úlohou bolo transportovať ho nepríjemným vertikálnym úsekom, rozbitou skalou, padajúcimi kameňmi a pieskovou horninou k sanitke. Hĺbka transportu bola asi 50 metrov. O akcii sme sa dozvedeli o 16.40 a pacient bol zdravotníkom odovzdaný krátko po 21.15 hodine. Šlo to veľmi rýchlo," informoval jeden zo záchranárov.
Vrtuľník mal problémy
Príchod horských záchranárov sprevádzali technické problémy. Podľa informácií hovorcu Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - stredisko Poprad Pavla Svetoňa, vyzvala Horská záchranná služba posádku vrtuľníka LZZS ATE na pomoc pri záchrannej akcii v bani pri Rožňave. Popradská posádka letela do Jasnej pod Chopkom, kde mala na palubu zobrať dvoch horských záchranárov. Pre technickú poruchu vrtuľník pristál v Jasnej a nemohol pokračovať v akcii. Dispečing LZZS ATE zapojil do akcie posádku vrtuľníka LZZS ATE z Banskej Bystrice, ktorá z Jasnej prepravila dvoch záchranárov na miesto nehody.
RENÁTA MAZURKOVÁ
renata.mazurkovakorzar.sk
* * * RÁMČEK * * *
--- FAKTY ---
Ľudia nerešpektujú zábrany
Tento prípad nebol ojedinelý. Do vetracej šachty v časti Nad kalváriou spadli pred rokmi dvaja Rožňavčania. Tých sa jaskyniarom podarilo vytiahnuť živých. Rovnaké šťastie nemal muž, ktorý spadol do Šingliarovej jaskyne nad obcou Honce na plešiveckej planine. Jaskyniari ho vytiahli už mŕtveho. Podobné prípady sa udiali aj na Silickej ľadnici a Diviačej priepasti.
Podľa O. Bolačeka nejde o náhody pri turistike. "Ľudia vyhľadávajú tieto jaskyne zámerne. Hoci sa v minulosti urobili opatrenia a vchody do jaskýň sa zabezpečili proti vstupu, ľudia zábrany odstránili," povedal.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer