Prevádzkovatelia si vydýchli, kúpaliskám nehrozí zatvorenie
Prevádzkovatelia kúpalísk v Rožňavskom i Revúckom okrese si môžu tohto roku vydýchnuť. Epidémia zatvárania kúpalísk pre améby vo vode už totiž nehrozí. Od februára tohto roku je na svete nová vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa definujú ukazovatele na kvalitu vody. Testy na améby boli z nej vypustené.
ROŽŇAVA/RIMAVSKÁ SOBOTA. Kým v minulom roku pre prítomnosť améb vo vode boli v Gemeri zatvorené kúpaliská v Rožňave, vo Vlachove i v Revúcej, tohto roku, zdá sa nič, podobné nehrozí. Nová vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR, č. 72/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na kvalitu vody kúpalísk, vody na kúpanie a jej kontrolu a na kúpaliská, už neurčuje prevádzkovateľom povinnosť vyšetrovať vodu na prítomnosť améb.
Testy môžu robiť dobrovoľne
Prevádzkovateľom kúpalísk však nič nebráni v tom, aby si vyšetrenia na prítomnosť tejto baktérie vo vode dali urobiť sami z vlastnej vôle. "Dodržíme zákon. Necháme vzorky vody vyšetriť na tie ukazovateľ, ktoré nám prikazuje," uviedol riaditeľ 1. Rožňavskej, a.s. Štefan Grígeľ. K vyšetreniu vody na améby zrejme na kúpaliskách v Gemeri nedôjde. Je drahé a kúpaliskám, ktoré sú vždy v strate ,spôsobuje zbytočne vysoké náklady. "Jedno vyšetrenie stojí asi 30-tisíc korún. A odber vzoriek sa musí opakovať," povedal Š. Grígeľ.
Regionálne úrady vyhlášku nekomentujú
Pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva na otázku, či je vypustenie zisťovania prítomnosti améb v bazénoch, dobrou cestou na zabezpečenie ochrany zdravia obyvateľstva, odmietli reagovať. "Túto otázku musíte smerovať tomu, kto vyhlášku zostavil. On by mal aj odôvodniť jej obsah. My nemáme právo robiť výklad zákona ani posudzovať jeho obsah," uviedol riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušan Béreš.
Životu nebezpečné prvoky sa u nás nevyskytujú
Améby, po slovenský meňavky, sú prvoky, z ktorých len niektoré druhy vyvolávajú prevažne u chronicky chorých, oslabených alebo imunodeficientných osôb ochorenia dýchacích ciest, zápaly oka, ochorenia kože, zápaly mozgových blán. Virulentné druhy anéb môžu infikovať človeka a spôsobovať závažné ochorenia. Jedna z najnebezpečnejších môže spôsobiť amébovú meningoencefalitídu, ktorá sa prejavuje ťažkými bolesťami hlavy, veľmi vysokými teplotami, tuhnutím šije, zvracaním a halucináciami. Ďalší druh vyvoláva ochorenie čriev, ktoré sa prejavuje krvavými hnačkami a hnisavými ložiskami na vnútorných orgánoch.
Zomrelo niekoľko ľudí
Odborníci však poukazujú aj na to, že zápaly mozgových blán spôsobených amébami sa v našich podmienkach vyskytujú extrémne raritne. Naposledy boli prípady, keď na zápal mozgových blán zomrelo niekoľko ľudí zaznamenaný v šesťdesiatych rokoch.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer