najväčších horúčavách, je to iste potešujúca informácia. Či je však potešujúca aj pre ochranu zdravia obyvateľstva, to už je iná vec.
Ešte do januára tohto roka boli améby tou najväčšou pliagou a zlobou. Kde sa vyskytli, tam za zatváralo. Minulého roku takto "pošlo" niekoľko desiatok kúpalísk na celom Slovensku. Prišli o tržby, mali náklady na laboratórne vyšetrenia vody. Zrejme ich bolo priveľa zatvorených a tak sa asi kompetentní dali do boja. Nebojovalo sa však v rovine - ako predísť prítomnosti améb vo vode, ale peknou zmenou zákona. Ináč sa azda ani nedá pochopiť fakt, že od februára je na svete nová vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorá už zisťovanie prítomnosti améb v bazénovej vode neprikazuje, kým do minulého roka boli améby strašiakom, ktorý mal vyzbíjať ľudstvo.
Faktom je, že len niektoré druhy týchto mikroorganizmov vyvolávajú ochorenia, ktoré môžu byť pre človeka nebezpečné. Faktom tiež je, že prípady, keď sa v našich podmienkach vyskytli zápaly mozgových blán spôsobené amébami, sa udiali veľmi dávno a za posledných 40 rokov sa nevyskytli. Ale nech mi niekto vysvetlí, ako zistíme, či k nám nedorazila aj "zlá" améba, keď ju vo vode nebudeme ani hľadať?
Odborníci tvrdia, že améby, ktoré zapríčiňujú infekčné ochorenia sa prevažne vyskytujú v tropických a subtropických pásmach, ba aj v bazénoch s termálnou vodou. Keď sa spätne pozriem na otepľovanie, ktoré za posledné roky postretlo aj naše končiny, vzbudzuje u nás toto rozhodnutie kompetentných obavy. Obavy doplnené o myšlienku, že než by sme mali zodpovedných dokopať k čo najlepšej hygiene a starostlivosti o ľudské zdravie, radšej pre vysoké náklady zaradíme spiatočku. Veď čo už, améby dávno neboli. To je pravda. A ani záškrt a čierny kašeľ a podobné infekty nie sú dnes bežné ako v minulosti. A aj napriek tomu deti očkujeme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer