vstúpil Najvyšší súd SR. Ten rozhodol, že keď pred troma rokmi Obvodný banský úrad v Spišskej Novej prideľoval dobývací priestor, porušil zákon.
ROŽŇAVA. Dobývacích práv zbavil kanadskú firmu Rozmin a ložisko pridelil inému investorovi. Rozmin podal žalobu, ktorú najprv Krajský súd v Košiciach zamietol, ale Najvyšší súd jej v odvolacom konaní vyhovel. Obaja investori do výstavby bane doposiaľ vložili takmer tristo miliónov korún a na ložisko si robia nárok. Na ťahu je teraz banský úrad, ktorý by mal zjednať nápravu. Ako, to sa zatiaľ nevie.
Na rade je banský úrad
Za zlé rozhodnutie štátneho orgánu, ktoré sa malo zrodiť pod politickým tlakom vtedajšieho ministra hospodárstva Pavla Ruska a ľudí okolo strany ANO, však hrozia žaloby o stovky miliónov korún. " Rozsudok sme dostali minulý týždeň a oboznamujeme sa s ním. Čo sa bude diať ďalej je predčasné teraz hovoriť," vyjadril sa predseda Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi Antonín Baffi. Viedol úrad i v čase sporného rozhodnutia a vždy tvrdil, že postupoval zákonne. Dobývací priestor podľa sporného rozhodnutia banského úradu patrí teraz spoločnosti VSK Eurotalc Košice.
Investormi, ktorí za firmou stoja sú rakúsky podnikateľ poľského pôvodu Jacek Engel a Rakúšan Friedrich Schmid, majiteľ spoločnosti Schmid Industrieholding. Vyše štvorkilometrovú stôľňu, ktorá by mala sprístupniť mastenec, už druhý rok razí firma Skanska a podľa zmluvy by mala byť hotová vo februári budúceho roka. V súčasnosti má z nej vyrazenú necelú polovicu.
Dve strany dva názory
"Nie sme v dobývacom priestore ložiska, máme povolenie na banskú činnosť a tak nevidíme dôvod zastaviť práce," tvrdí technický riaditeľ projektu Peter Čorej. Nemyslí si, že by rozhodnutie súdu niečo zmenilo na dobývacích právach firmy voči mastencu. Podľa neho musí banský úrad len urobiť zmenu právneho aktu, ktorým dobývací priestor pridelil.
"Rozhodnutie súdu si vysvetľujeme tak, že k odňatiu dobývacieho priestoru našej firme nedošlo a nástupnícke firmy: Economy Agency RV, VSK Mining a VSK Eurotalc, na ktoré bol postupne prevádzaný, sa nikdy nestali jeho zákonnými držiteľmi a nemajú žiadny právny titul na budúcu ťažbu mastenca v tejto lokalite," oponuje Ondrej Rozložník, konateľ spoločnosti Rozmin, ktorej vlastníkom je spoločnosť Belmount Resources z Vancouveru. Podľa neho musí teraz konať banský úrad. Ak nenájde prijateľné riešenie budú chcieť akcionári Rozminu odškodné za zmarenie investície a za ušlý zisk, nakoľko podľa plánov sa mal mastenec už ťažit. "Upozorňovali sme na to kompetentných, vrátane ministerstva hospodárstva, no nikto nás nepočúval," dodáva.
Chudák mastenec
Rozmin prišiel o licenciu v roku 2004. Dôvodom mala byť údajne nedodržaná lehota na začatie dobývania, ktorú zákon stanovoval na tri roky. Po poslednej, vraj účelovej novele sa lehota predĺžila na päť rokov, ale ako ukazuje situácia v Gemerskej Polome, pri hlbinných a ťažko dostupných ložiskách ani to nemusí stačiť.
Banský úrad odňatie dobývacieho priestoru, v ktorom sa preinvestovalo vyše sto miliónov korún, oznámil firme obyčajným listom. Rozmin bol vylúčený zo správneho konania a nemal možnosť sa brániť. Následne úrad vypísal výberové konanie na dobývací priestor. Jeho víťazom sa stala účtovnícka firma Economy Agency RV, ktorá si mesiac pred tým rozšírila účelovo podnikanie o banskú činnosť, pričom porazila v tendri európskych hráčov s mastencom. Bolo však jasné, že na rozbehnutie miliardového projektu bude potrebovať investorov. Dobývacie práva sa tak rôznymi postupmi presúvali na rôzne firmy až skončili vo firme so zahraničným kapitálovým pozadím VSK Eurotalc, ktorá po poslednom rozhodnutí súdu o ne zasa môže prísť. "Chudák mastenec. Spory oddialia dobývanie o ďalšie roky a na všetko doplatí región", myslí si Rozložník.
Autor: ab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer