Vojenská posádka v Rožňave po celý týždeň hostila vo svojich priestoroch účastníkov medzinárodného workshopu, zameraného na prezentovanie radiačnej,
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
chemickej techniky. Účasť si nenechali ujsť chemici z USA, Kanady, Maďarska, Slovinska, Nemecka i Českej republiky. Rožňavčania sa ako jediní v rámci vojsk NATO mohli pochváliť technikou, ktorú nik iný nevlastní.
ROŽŇAVA. Odborníci na chemické zbrane a radiáciu z celého sveta sa na workshopoch podobného zamerania zúčastňujú zakaždým v inej hostiteľskej krajine. Stretnutia, ktoré laikom často nič nepovedia, majú svoj význam a potrebu.
"Sme súčasťou vojsk NATO. Tieto stretnutia vyúsťujú do ďalšej spolupráce, napríklad do spoločných cvičení. Stretnutia nám pomáhajú získať o sebe čo najviac poznatkov. Tieto informácie sú dôležité v časoch, keď nás v rámci NATO postavia do spoločných akcií v rôznorodých zoskupeniach na misiách. V jednom tíme sa potom ocitnú napríklad dvojice Slovák a Francúz, ktorí musia vedieť spolupracovať," vysvetlil major Ing. Ján Micišin, veliteľ práporu radiačnej chemickej a biologickej ochrany z poverenia v Rožňave.
Rožňavčania nezaostávajú, čo sa vybavenia týka, za svojimi kolegami v NATO. Vlastnia dokonca dva prístroje, ktorými sa v rámci Európskej únie môžu pochváliť len sami. "Máme špičkové prístrojové zariadenie Genexpert, potrebné na identifikáciu chemickej látky antrax, alebo moru," povedal J. Micišin.
V prípade, že sa niekde vyskytne podozrenie na prítomnosť antraxu, policajné zložky skúmajú podozrivú látku niekoľko hodín. Ľudia, ktorí s ňou prišli do kontaktu, zostávajú po celú dobu v karanténe. Genexpert rozozná antrax od inej, často neškodnej, látky do troch minút.
Ďalšou špecialitou, ktorou sa môžu chemici pochváliť, je informačný systém RCHBO. Veľmi zjednodušene povedané, ide o technické a softverové vybavenie prepojené s velením a veliacim stanom. V prípade, že prieskumná jednotka zistí radiáciu, či chemické znečistenie prostredia, správa sa prostredníctvom softvéru dostane k všetkým prepojeným jednotkám. O chemickom poplachu sa tak kompetentní dozvedia za pár minút. Čas a technika v takýchto prípadoch zohrávajú tu najdôležitejšiu úlohu.
Slovenskí chemici, ku ktorým sa radia aj vojaci z Rožňavy, patria v rámci zoskupenia vojsk NATO k najvyhľadávanejším. "Disponujeme kvalitnou technikou, kádrom i prípravou. Môžeme bez nadsadenia povedať, že tvoríme svetovú špičku, hoci sme v procese modernizácie zatiaľ niekde uprostred," povedal Micišin.
Okrem diskusií na tému možnosti práporov, fungovania štruktúr, laboratórneho vybavenia, predviedli Rožňavčania aj diaľkový detektor na meranie znečistenia ovzdušia do vzdialenosti piatich kilometrov. Jeho autorom je Juraj Viceník z Vojenského technického ústavu v Liptovskom Mikuláši. Diskusie o možnostiach, vybavení a aj o problémoch, prebiehali v anglickom jazyku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer