ktorý obklopuje tamojší hrad, už takmer neexistuje. V priebehu posledných troch, štyroch rokov, sa nelegálny výrob rozmohol natoľko, že si s ním nevie poradiť nikto.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE/ROŽŇAVA. Zásluhu na postupnom miznutí lesov majú najmä obyvatelia tamojšej osady patriacej ku Krásnohorskému Podhradiu. Vedia to štátne orgány, vie to aj obec, ale poradiť si s tým nedokážu. Obyvatelia si z celej veci dokonca urobili biznis a nelegálne drevo predávajú.
Zostal iba holý kopec
Les v bezprostrednej blízkosti hradu Krásna Hôrka bol ešte pred pár rokmi zarastený stromami. Dnes je z neho holý kopec a o lese nemôže byť ani reči. Vyklčované územie sa postupne rozširuje a v posledných mesiacoch sa už rúbe aj smerom na Úhornú. Z cesty v obci, ktorá vedie ku hradu, nebolo kedysi túto historickú pamiatku ani vidieť. V celej svojej paráde sa návštevníkom zjavila až tesne pri príchode k nej. Teraz možno hrad obdivovať už z niekoľko kilometrového odstupu aj na ceste smerom k Úhornej, pretože namiesto stromov výhľad kazia už len čerstvé pníky na zemi.
Nepomohla SBS ani ministerské návštevy
"Už sme raz vyskúšali dva roky platiť aj esbéesku a stálo nás to státisíce korún. Ale kým strážili na jednej strane, kradlo sa na druhej. Nejakých zlodejov aj pochytali, ale veci to aj tak nepomohlo," hovorí riaditeľ Lesov SR, odštepného závodu v Rožňave Arpád Kavečanky. "Na mieste boli už všetky médiá, všetci okresní, krajskí aj ministerskí funkcionári, vec sme riešili aj s tamojším vajdom z osady, so starostom, no nič nepomohlo". Na istý čas dokonca Lesy vozili obyvateľom osady drevo. Buď zadarmo, alebo si ho mohli za symbolickú cenu nachystať, len aby nekradli. Všetko popredávali za výhodné sumy a "nabalili" sa aj na tom.
Výnosný biznis
A. Kavečanky hovorí, že v tejto lokalite sa kradlo aj v minulosti, ale v posledných troch, štyroch rokoch je situácia neúnosná a teraz sa už rúbe aj na objednávku. "Sú partie, ktoré to predávajú a majú z toho biznis".
Miestni postupujú tak, že dospelí drevo narúbu a potom pošlú deti, aby ho pozbierali. V prípade, že u niekoho drevo kompetentní nájdu, tak povedia, že ho našli. Jedinou účinnou zbraňou je prichytiť zlodeja priamo pri čine. Stojí to však námahu, množstvo času a peňazí. A tak je lokalita zo všetkých v okrese, ktoré obhospodarujú Lesy SR, z hľadiska klčovania najproblematickejšou. Doposiaľ nepomohli žiadne opatrenia a tí, ktorí už vyskúšali všeličo, zúfalo hovoria, že "je zrejme jediný spôsob, ako s tým skončiť. Zlikvidovať osadu".
Ani Pán Boh tomu nepomôže
Starosta Krásnohorského Podhradia Štefan Szarka tvrdí, že z tých stromov, ktoré zlodeji vyrúbu, si domy v osade stavať nemôžu. "Oni si buď kúpia stavebný materiál, alebo si ho zaobstarajú z rozoberaných domov, ale stavajú aj z váľkov. Na domy drevo z tých lesov vhodné nie je".
Starosta hovorí, že zo svojej pozície urobil, čo mohol. "Chránili to lesníci, bola tam esbéeska, robili sme pohovor s vajdom, neustále upozorňujeme, že je to trestné. Niekoľkých za to aj 'pozatvárali'. Ale všetkých nemôžu. Ani Pán Boh už tomu nepomôže. Všade vidieť čerstvé pníky, rozkrádaná lokalita sa rozširuje. Žiaľ, obec nemôže občanov postihovať, lebo to je štátny majetok. To, čo sa v tých lesoch deje, to nemá obdoby."
Škody presiahli milióny
Škody, ktoré už zlodeji dreva narobili, za pár rokov presiahli niekoľko miliónov korún. Na niekoľkých desiatkach hektárov zmizli už odhadom dva, či tri kubíky dreva. A aby toho nebolo málo, niekoľkokrát boli pri osade požiare. Naposledy asi pred tromi týždňami. Kým v minulosti však hrozilo, že sa požiar rozšíri do lesov pri hrade, v súčasnosti tá obava už pominula.
STELA KRAUSOVÁ
stela.krausovakorzar.sk
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer