obchod nijak komentovať, odmieta poskytovať akékoľvek informácie.
JELŠAVA. Isté je, že predaj spoločnosti Slovenské magnezitové závody (SMZ), najväčšieho slovenského producenta žiaromateriálov, je na spadnutie. Tiež je isté, že jediným oficiálnym a najvážnejším záujemcom je ruský holding Magnezit Group, ktorý na prelome rokov prevzal magnezitku Slovmag Lubeník. Ďalšími záujemcami o spoločnosť SMZ majú byť švédski a nemeckí investori. Oficiálne to však nikto nepotvrdil.
Zatiaľ bez informácií
"Dohodli sme sa, že až do ukončenia procesu nebudeme verejnosť informovať. Tí, ktorých sa to týka, o tom vedia," reagoval na otázky ohľadne obchodnej transakcie Ondrej Šeševička, generálny riaditeľ podniku.
Podľa kuloárnych informácií chce predstavenstvo ponúknuť akcie na predaj v medzinárodnom tendri. V súčasnosti sa robí vo firme audit a jej ohodnotenie. Vypísanie verejnej súťaže sa očakáva v polovici júna.
Ošiaľ
Nastávajúci obchod však vzbudzuje v revúckej doline doslova ošiaľ a v majiteľoch viac ako jednej akcie magnezitky milionársku vidinu. Rusi totiž akcionárom ponúkajú viac ako dvadsaťnásobok menovitej hodnoty akcií, čo sa môže vyšplhať až na sedemstotisíc korún. Základné imanie jelšavskej magnezitky je rozdelené na 3 470 kmeňových listinných akcií v hodnote tridsaťtisíc korún. Kúpna cena by sa tak mohla vyšplhať na viac ako 2,2 miliardy korún a z drobných akcionárov podniku by sa mohli skutočne stať milionári. Súčasní a bývalí zamestnanci totiž vlastnia asi tretinový balík akcií, niečo vyše 45 percent je v rukách manažmentu, a asi pätinový podiel majú cudzie osoby.
Posilnia na medzinárodných trhoch?
"Ano, je to pravda," reagoval na otázku o cene akcií Daniel Fedoriak, člen predstavenstva lubeníckeho Slovmagu. "Vidíme v Jelšave obrovský rozvojový potenciál. V podmienkach globalizácie trhov a rastúcej konkurencie môže len spojenie a posilnenie partnerských vzťahov viesť k úspechu," doplnil Sergej Odegov, generálny riaditeľ spoločnosti Magnezit Goup. Podľa neho má skupina záujem dlhodobo podnikať na Slovensku a je pripravená vložiť značné finančné prostriedky do rozvoja regiónu.
"Oficiálne sme ponúkli všetkým akcionárom spravodlivú trhovú cenu a garantujeme zachovanie pracovných miest. Nami ponúknutá cena je v súčasnosti najvyššia a zahŕňa aj značnú prémiu vo vzťahu k reálnej hodnote akcií. Naviac, Magnezit Group ich plánuje všetky vykúpiť a spojiť závody SMZ Jelšava a Slovmag Lubeník do spoločnej technologickej jednotky tak, ako existovali v minulosti. To umožní značne zvýšiť rentabilnosť výroby a znížiť straty. Plánujeme tiež zvýšiť export do krajín SNŠ (Spoločenstvo nezávislých štátov) a obzvlášť na Ukrajinu," vysvetlil Odegov.
Príchod strategického investora do Jelšavy by mal firme pomôcť upevniť si pozície, získať nové trhy, nových medzinárodných partnerov a tiež zdroje pre ďalší rozvoj. Skupina Magnezit Group vstúpila na slovenský trh cez luxemburskú firmu MAG Holding, ktorá sa stala nedávno vlastníkom Slovmagu Lubeník. Po prevzatí Jelšavy by si výrazne posilnila postavenie na rusky hovoriacich trhoch a získala kvalitnú surovinu.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer