realizovaná v spolupráci s Aggtelekským národným parkom a Speleoklubom Minotaurus predstavila širokej verejnosti jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu, zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva.
ROŽŇAVA. Výstava prezentuje širokej verejnosti kultúrne dedičstvo, kultúrny odkaz, ktorý je spojený s množstvom jaskýň, ktorými je Gemer doslova posiaty. "Jaskyne, najmä tie staršie, ktoré nie sú zabezpečené, je nutné uchovať pre budúce generácie a zachovať odkaz aj našim potomkom. Hodnoty, ktoré máme, si nemôžeme nechávať len pre seba ale sme povinní ich preniesť na ďalšie generácie," povedal Jaroslav Stankovič zo Speleoklubu Minotaurus.
Estetika, vedomosti, emócie
Výstava je podľa jeho slov najlepšou formou, ako ľuďom ukázať hodnoty, ktoré máme. Má široký záber a vystihuje podstatu kultúrnych hodnôt. "Nie je to čosi izolované, v podzemí, kde sa k tomu nik nedostane. Sú tu prepojenia na povrch, na okolité obce, panely ukazujú prírodné krásy. Zaujímavé sú aj odborné panely. Zachytávajú časti jaskýň, ktoré zatiaľ nie sú sprístupnené. Zachytávajú akoby tri zložky jaskyne, estetickú, náučnú a potom emocionálnu. V akejsi rovnováhe sme sa ich snažili tu na tejto výstave aj reprezentovať," povedal.
Unikátne staré grafiky
Výstava okrem už spomínaných panelov s informáciami o jaskyniach predstavuje exponáty ako starodávnu tabuľu z Dobšinskej Ľadovej Jaskyne, rôzne staré kahance, knihy, alebo staré banícke náradie. Návštevníci tiež môžu vidieť staré grafiky zo Silickej Jablonice z polovice 19. storočia, ktoré doposiaľ neboli nikde vystavené.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer