niekoľko mesiacov rozbité búdky osadené pri pošte. Sklo vypadávajúce z otvorených dverí ohrozuje okoloidúcich, najmä deti. Majiteľ zdemolovaných objektov tvrdí, že na vine sú vandali.
ROŽŇAVA. Na katastrofálny stav telefónnych hovorní upozornila ich majiteľa, spoločnosť Slovak Telecom, a. s., už aj miestna samospráva. Keďže spomínané automaty nepatria mestu, to nemôže prikročiť k tomu, aby ich odstránilo.
"Starenka" bez prístroja
"Na Vargovom Poli máme starú búdku, ktorá už nemá ani automat. Neprispôsobiví občania tam chodia na toaletu. Čudujem sa, že ju ešte neodviezli do zberných surovín," hovorí obyvateľka sídliska Janka S.
Búdky síce s funkčnými automatmi, ale zato s porozbíjanými sklenenými výplňami dverí stoja už niekoľko mesiacov pred veľkou poštou. Denne okolo nich prejde množstvo ľudí, dokonca aj samotní zamestnanci Slovak Telekomu. Nie je teda možné, aby si ich nik zodpovedný nevšimol a nezjednal nápravu.
Majú prehľad, no sú pomalí
"Vo všeobecnosti máme prehľad o stave telefónnych hovorní, avšak v prípade ich poškodenia, rozbitia, postriekania a podobne je bežné, že tento stav zistíme oneskorene," povedal Ivan Kahanec z odboru externej komunikácie, sekcie pre korporátnu komunikáciu Slovak Telekom. Podľa jeho slov poruchy verejných telefónnych automatov (VTA) sú priebežne nahlasované užívateľmi týchto zariadení na bezplatnú poruchovú linku. "Identifikujeme ich aj dohľadovým systémom. Za prvé štyri mesiace tohto roka evidujeme v Rožňave dokopy 44 porúch VTA".
Poruchy odstraňujú priebežne
Odstraňovanie porúch VTA vykonáva spoločnosť priebežne. Pripúšťa, že nie vždy to znamená okamžite. "Ukazovateľ prevádzkyschopnosti, ktorý hovorí, že 92 percent VTA musí byť prevádzkyschopných, stanovený Telekomunikačným úradom SR (TÚ SR), dodržiavame. Opravu telefónnych kabín zabezpečujeme v rámci našich finančných možností. Napríklad v roku 2006 boli niektoré kabínky v Rožňave kompletne zrekonštruované. Žiaľ, ich dnešný stav už tomu vôbec nenasvedčuje. Najväčšie škody na týchto zariadeniach, automatoch a aj kabínach, spôsobujú samotní obyvatelia mesta," povedal Kahanec.
Drvivú väčšinu majú na svedomí vandali
Poruchy VTA bývajú spôsobené opotrebovanosťou zariadenia, poveternostnými vplyvmi, alebo aj ich nesprávnym používaním zo strany samotných užívateľov. "V najväčšej miere sú však zapríčinené cudzím zavinením. Až 80 percent porúch je spôsobených vandalizmom. Napríklad v roku 2006 predstavovali náklady na opravy automatov 30 miliónov korún. Výmena kompletného zariadenia VTA sa realizuje spravidla iba v prípade ak ho vandal poškodil tak, že už nie je možná jeho oprava. Rovnako to platí aj u telefónnych kabín," upresnil Kahanec.
Cena týchto zariadení je rôzna v závislosti od typu. "Konkrétne ceny za jednotlivé prístroje však nezverejňujeme. Celkové odhadované náklady na prevádzku VTA v rokoch 2007 až 2010 predstavujú 600 miliónov korún vrátane približne 120-miliónových investícií," priblížil Kahanec.
RENÁTA MAZURKOVÁ
renata.mazurkovakorzar.sk
Autor: Pionieri Života
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer