výjazdov ku chronicky chorým a starším pacientom.
REVÚCA/ROŽŇAVA. Revúcki záchranári pomáhali ľuďom kvôli teplu už aj počas minulého týždňa. Primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Tatiana Vigodová z revúckej nemocnice hovorí, že počet výjazdov sa za posledné mesiace zvýšil o dvadsať percent, a to nielen kvôli teplu.
Obyvateľstvo v okrese starne a práve pacienti vo vyššom veku majú v horúčavách najväčšie problémy. "Pomáhali sme astmatikom, kardiakom, ľudom, ktorí majú problémy s krvným tlakom. Takmer všetci sa sťažovali na dušnosť, jeden pacient s cukrovkou bol dokonca v bezvedomí."
Zo skúseností záchranárov vyplýva, že pacienti počiatočné ťažkosti podceňujú a myslia si, že ich to prejde. Čakajú do poslednej chvíle a v horších prípadoch pristúpia k samoliečeniu a "naládujú" sa liekmi, ktoré im však nie vždy môžu pomôcť, naopak, ich stav môžu zhoršiť. Napriek každoročným upozorneniam, že nie je vhodné v dobe horúčav pracovať v záhradách a fyzicky sa namáhať, starší ľudia to ignorujú. "Najhoršie je, keď vyjdú pracovať vonku okolo 14., 15. hodiny, keď je vzduch rozhorúčený. Tí pacienti, ktorí sú chronicky chorí a rizikoví, by sa mali vyvarovať pohybu na slnku počas celého dňa. Tí totiž majú ťažkosti nielen okolo poludnia, ale celý deň. Nedostatočne sa zásobujú tekutinami a nevyhýbajú sa fyzickej námahe," dodáva T. Vigodová.
Postupne vypiť aj dva litre
Rožňavskí záchranári zatiaľ zvýšený počet výjazdov kvôli teplotám nepocítili. Denne ich majú v priemere šesť až osem. "Ale očakávame, že v nasledujúcich dňoch, keď teploty stúpnu, budeme častejšie vyrážať k pacientom aj my," hovorí MUDr. Anna Vidóová. "Najrizikovejšie sú srdcocievne ochorenia, pacienti s nimi majú v horúčavách najväčšie ťažkosti. A mnoho z nich si myslí, že by mali piť menej, aby nezaťažovali srdce. Vhodné je však denne vypiť dva litre tekutín, postupne, v pravidelných dávkach a nebrať do úvahy svoje ochorenie," odporúča A. Vidóová a zdôrazňuje aj vhodný výber oblečenia. "Ťažkostiam sa dá vyhnúť hlavne správnou životosprávou a obmedzeným pobytom na slnku. Hlavne nie medzi 11. a 16. hodinou."
Pomohla by klimatizácia
V prípade, že problémy prídu, odporúča T. Vigodová "nečakať, že to prejde, nebrať neuvážlivo lieky, ale okamžite vyhľadať lekársku pomoc". Okná v bytoch by mali byť zatemnené, s dostatočným vetraním. A podľa záchranárov by starším ľuďom, ktorí odmietajú akceptovať, že klíma sa za posledné roky zmenila, pomohlo namiesto vianočných príspevkov "prilepšenie" na klimatizáciu. Keby ju mala nainštalovanú väčšina domácností, čo v Gemeri nemá, zdravotných problémov by bolo v lete omnoho menej.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer