Počíta aj s redukciou niektorých nevýrobných profesií a prepúšťaním. Súvisí to s ozdravovaním švajčiarskej materskej skupiny Schiesser Group.
ROŽŇAVA. "Ako budú zmeny presne vyzerať a koľko ľudí príde o prácu, sa zatiaľ nevie. Uvidí sa to začiatkom budúceho mesiaca po zasadaní vedenia koncernu. Tam sa prijme koncepcia ďalšieho smerovania," vysvetľuje člen predstavenstva Gemtexu Ľudovít Mészner. Isté je, že decentralizáciu, ktorá sa uplatňovala vo firme v uplynulých rokoch, nahradí centralizácia. Bude sa to týkať napríklad prípravy výroby, nákupu materiálov, či marketingu. Doposiaľ sa v Gemtexe snažili byť v týchto veciach samostatní, teraz sa to otočí a bude sa to robiť z centrály.
Audit ukázal, ako sa dá šetriť
Dôvodom je audit, ktorý ukázal, že takto sa dajú znížiť náklady, zvýšiť efektivita, cenová konkurencieschopnosť a šetriť. "Nesúvisí to nijako s ázijskou konkurenciou," tvrdí Mészner. Skupina má podľa neho záujem ďalej podnikať na Slovensku a neplánuje presťahovanie výroby inde.
Zmena by sa v Rožňave mala odraziť na pomere vyrobenej luxusnej, módnej a tradičnej konfekcie. Vyzerá to tak, že jej základ bude tvoriť takzvaná basic produkcia, čo je štandard koncernu. Módne kolekcie bude firma zadávať subdodávateľom. Segment luxusnej spodnej bielizne, v ktorej bola silná, si plánuje naďalej ponechať, ale v menšom rozsahu. Donedávna tvoril asi tridsať percent výkonov, teraz klesol na päť. "Skončili sa licencie s renomovanými značkami a vedenie koncernu ich nepredĺžilo," vysvetľuje dôvod poklesu produkcie luxusu Mészner.
Nedostatok šičiek
Gemtex, ktorý sa zameriava na šitie bielizne, spodnej bielizne a oddychovej konfekcie, je známy najmodernejším strojovým vybavením. Jeho výrobky patria do cenovo vyššej kategórie a predávajú sa najmä na západoeurópskych trhoch. Do modernizácie investuje firma ročne niekoľko miliónov korún. "Vlani išlo na stroje a zariadenia takmer sedemnásť miliónov korún," konštatuje hlavná ekonómka podniku Zdenka Oláhová.
Gemtex stále trpí nedostatkom šičiek a výrobné kapacity si rozširuje zákazkovým šitím prácou vo mzde. Firmy v Revúcej, Heľpe, Detve a v obci Tachty, spolu s prevádzkou v Srbsku, zamestnávajú na dodávkach pre Gemtex vyše dvesto ľudí a tieto kapacity by sa mali čoskoro zdvojnásobiť. Partnerov si hľadá i na Ukrajine. V samotnom závode v Rožňave pracuje takmer sedemsto ľudí.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer