lákadlá, ktorými ich dostane na vyučovanie. Podobne je to aj s rodičmi. Na stretnutie v rámci rodičovských združení využíva prestávky počas vykonávania malých obecných služieb.
MURÁNSKA DLHÁ LÚKA. Po tom, čo sa viacerým žiakom začala v škole zhoršovať dochádzka, musela riaditeľka prikročiť k iným opatreniam, než je len zaslaný list s oznámením o vymeškaní vyučovacích hodín dieťaťa. Rodičia takýto list väčšinou odignorujú. "Dohodla som sa preto s obecným úradom. Rodičia totiž pracujú v rámci aktivačných prác v obci. Stretla som sa s nimi v čase ich prestávky. Nikam mi neušli a všetci do jedného si ma museli vypočuť," hovorí riaditeľka Jana Petrášová.
Rodičovské im nevonia
Hoci obyvatelia miestnej osady sú akoby odrezaní od sveta a prispôsobiť sa majoritnej spoločnosti je pre nich priťažké, ak nie v niektorých prípadoch aj nemožné, riaditeľka školy je pre nich dostatočnou autoritou. "Na rodičovské združenie prídu dvaja, možno traja rodičia. Keď ich zvolám v rámci aktivačných prác, mám ich tu všetkých, neutečú mi. Neustále napomínanie, motivácia v zmysle - čo chcete, aby z vašich detí vyrástlo, asi má svoj účinok. Deti nám nevymeškávajú dochádzku tak, ako by to človek od obyvateľov vzdialenej osady očakával," povedala J. Petrášová.
Za chodenie do školy torta
Najviac radosti na konci minulého školského roka zažil 9-ročný Dominik Bartoš. Za to, že počas školského roka nevymeškal ani jeden vyučovací deň, dostal od riaditeľky školy tortu. "Tú nám pomohla zabezpečiť obec. Tá radosť, akú Dominik mal, bola neopísateľná," spomína riaditeľka. Takéto motivovanie malo za následok aj to, že chlapec chcel tohto roku chodiť do školy aj v čase, keď bol chorý a mal teploty. "Smutné však je, že za pomerne slušné známky dostáva aj štipendium, ktoré mu však vezmú rodiča a on sám z neho nič nemá. Nekúpia mu knihu, alebo pastelky. A to ráno od piatej hodiny sedáva na autobusovej zastávke a čaká, kedy sa otvorí škola," hovorí J. Petrášová.
V škole, ktorá disponuje len ročníkmi 1. - 4., sú podľa riaditeľky žiaci generácie rodičov narodených po roku 1989. "Toto je generácia ľudí, ktorá nikdy nepracovala. Sú segregovaní, vystrčení na okraj spoločnosti, sami sa tam však uzatvárajú. Túto komunitu je ťažké narušiť. Aj preto sú u nás v škole pomaľované na farebno triedy, lavice, nábytok, aj preto odmeňujeme tortami za vec, ktorá je inde bežná a prirodzená," uviedla riaditeľka dôvody, prečo odmeňujú žiakov za povinnú školskú dochádzku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer