súťaže. Obyvatelia obce sa o rozhodnutí miestnych poslancov dozvedeli až po tom, ako jednohlasne odklepli predaj. Reagovali tak, že okamžite spustili petičnú akciu proti predaju lesov.
PLEŠIVEC. Do domácností ešte predtým prišiel z obecného úradu list, v ktorom vedenie obce oznamuje, do akých projektov EÚ sa chce pustiť a koľko peňazí potrebuje. Podľa listu, jedinou schodnou možnosťou, ako ich získať, je predať lesy.
Potrebujeme peniaze na projekty
Starosta Plešivca Ladislav Broda nadšený našim záujmom o podrobnosti predaja nebol.
"Ešte to nie je uzavreté," rozhovoril sa napokon. "Cena sa bude navyšovať kvôli identifikácii parciel asi o 5 miliónov korún. Sú tu ešte nejaké technické problémy. Ale nemáme iné možnosti, len lesy predať. Rozhodlo sa o tom ešte v minulom volebnom období, len sme predaj nepotrebovali aplikovať. Teraz sa už rozbiehajú projekty, potrebujeme na ne minimálne 25 miliónov korún a my nechceme ísť do úverov. Z lesov nemáme žiadny ekonomický prínos, veď z ich prenájmov máme len 200-tisíc korún ročne. O ich predaji rozhodlo jednohlasne deväťčlenné zastupiteľstvo".
Obava o revíry?
Zo starostových slov vyplynulo, že kupujúci je vlastne jasný, ale že prečo nebola vyhlásená verejná súťaž, na to už tak jasné argumenty neboli. "Jednoducho, boli uchádzači, ktorí dali ponuky a podnikateľské plány, vybralo sa z toho. Bolo tam viac záujemcov," povedal L. Broda.
Na našu otázku, či je výber "víťaznej" firmy v súlade so zásadami hospodárenia s majetkom obce, odpovedal: "Je to v zmysle zásad hospodárenia s majetkom obce. Aj to schvaľuje obecné zastupiteľstvo".
Starosta sa domnieva, že petícia je dirigovaná zo strany poľovníckych združení, ktoré sa obávajú, že prídu o poľovné revíry. "Až do uzavretia celej záležitosti je petičný výbor povinný spolupracovať. Ja neustúpim. A o všetkom rozhoduje obecné zastupiteľstvo".
Rukou písané "dokumenty"
K otázke názvu firmy, ktorej je predaj schválený, bol starosta odmietavý. "Nebudem vám to vešať na nos." Nakoniec potvrdil našu informáciu, že ide o košickú firmu a potom dodal, že je to fyzická osoba. "Je to v uznesení," dodal.
Mylne však argumentoval, že uznesenie obecného zastupiteľstva je právny dokument, lebo je to verejne prístupný dokument a napokon súhlasil, aby sme doň nahliadli. Hoci bolo zasadnutie zastupiteľstva koncom mája, spracované ešte nie je. Rukou napísaný záznam hovorí o tom, že lesy sa predávajú Karolovi Halászymu za 33,5 milióna korún.
"Všetko je v štádiu riešenia. Existuje zmluva, ktorá sa zaväzuje k mlčanlivosti, podpísaná oboma stranami. Ide o obchodné tajomstvo," povedal košický podnikateľ K. Halászy.
Rozhodnutie v tichosti
Miestni ani netušili, komu sa obecný majetok predáva a za koľko. Meno, ku ktorému sme sa dopátrali, im nič nehovorí. "Za tým je vraj skupina Košičanov," tvrdia.
Hovoria, že k žiadnym dokumentom sa dostať na obecnom úrade nevedeli. "Dozvedeli sme sa to len zo šumov. Boli sme sa pýtať aj poslancov, no tí nechceli nič povedať. Chodili sme sa vypytovať za konkrétnymi poslancami, ale oni mali zakázané s nami komunikovať," hovorí člen petičného výboru Jozef Brenkus.
"Pre istotu, aby sme zabránili podpisu zmluvy, sme rýchlo zorganizovali petičnú akciu. Behom piatich hodín sme mali takmer 700 podpisov. To je okolo 42 percent obyvateľov. Absolvovali sme stretnutie so starostom, bez oficiálnej pozvánky, len cez niekoľkých ľudí. Tam sme sa dozvedeli, že starosta to chce riešiť, petíciu prijíma. Ale dozvedeli sme sa aj od člena rady a poslanca, že okrem iného obmedzujeme výkon poslancov, že robíme nátlak na nich. Nič nám na papieri nechceli dať, tak sme odišli. Je to ťažké. Buď sa nám k tomu vyjadria písomne, a keď nie, zorganizujeme referendum, ale s tým, že odstúpi už celá obecná rada," znie rozhodnutie časti obyvateľstva.
"Poslanci povedali, že hlasujú podľa svedomia pre blaho obce. Keby sa len jeden z nich zamyslel nad tými sedemsto podpismi, určite by inak rozmýšľali. Oni vraj nie sú povinní povedať, komu to predávajú. Pýtali sme si uznesenie, že nedajú nič. Nikto nevie, za koľko sa predáva. Poslanci sú tu takí, že doteraz, keď niečo mali prejednávať, stále boli proti sebe. Teraz si v tichosti ruku ruka myla," dodal J. Brenkus.
Dodal, že čakajú na oficiálne stanovisko Obecného úradu v Plešivci.
NÁZOR ODBORNÍKA
Plešivec ako príklad
O názor na predaj obecných lesov v Plešivci sme požiadali aj Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko, mimovládnej neziskovej organizácie, ktorá sa zameriava na otázky spojené s korupciou vo verejnom sektore na centrálnej aj decentralizovanej úrovni správy vecí verejných.
"Problémom je, že nijaký zákon neurčuje povinnosť postupovať verejnou obchodnou súťažou. Ale obce to môžu robiť. A platí, že verejná obchodná súťaž je najtransparentnejšia metóda, ktorá má potenciál dosiahnuť čo najlepšiu cenu. Obec, ktorá nechce predávať transparentne a nechce získať čo najlepšiu cenu, postupuje ako obec Plešivec v tomto prípade," vyjadril sa I. Rončák a zároveň dal do pozornosti Zákon 138/ 1991 o majetku obcí. "Ten hovorí, že obce a organizácie sú povinné majetok obce zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať v prospech rozvoja obce a jej občanov a ochrany a tvorby životného prostredia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer